Dynamic modeling and analysis of multi-geared rotors including lateral and torsional vibration coupling
- Tez No: 14642
- Danışmanlar: PROF.DR. H. NEVZAT ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
YANAL VE BURULMA TİTREŞİMLERİNİN ETKİLEŞİMİNİ İÇEREN BİRDEN ÇOK DİŞLİ ÇİFTİ TAŞIYAN ROTORLARIN MATEMATİK MODELLENMESİ VE DİNAMİK ANALİZİ YILMAZ, Durmuş Makina Mühendisliği Y. Lisans Tezi Danışman : Prof. Dr. H. Nevzat ÖZGÜVEN 106 Sayfa ; Ağustos 1991 ÖZET Bu tezde, iki dişli çifti taşıyan dişli rotor sistemlerinin incelenmesi amacıyla bir sonlu eleman modeli ve bilgisayar programı geliştirilmiştir. İncelenen dişli rotor sistemi; diskleri, yatakları ve iki dişli çiftini içeren üç adet yuvarlak kesitli milden oluşmaktadır. Bu modelde, mil elemanlarının dönme eylemsizlikleri, millere etki eden eksene! kuvvetler, millerin malzeme sönümü ve dişlilerin temas noktalarındaki esnekliği ve sönümü göz önüne alınmıştır. Modelde dişliler arasındaki direngenliğin sabit olduğu kabul edilmiş ve dişliler arasındaki sönüm viskoz sönüm olarak alınmıştır. Her bir dişli çifti kavrama doğrultuları yönünde bir direngenlik ve bir sönümleyici ile birbirlerine birleştirilen iki disk olarak model lenmiştir. Dişlilerin kavrama doğrultularının biribirine göre olan konumları değiştirilebilmektedir. Bu modelde dişlilerin yanal ve burulma titreşimlerinin etkileşimi dikkate alınmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı, herhangi bir noktaya yerleştirilmiş iki dişli çifti içeren rotorların dinamik - v -davranışım incelemek amacıyla kullanılabilmektedir. Bu program dişli rotor sistemlerinin hem serbest titreşim analizini hem de zorlanmış titreşim analizini yapabilmektedir. Serbest titreşim analizinde, sistemin doğal frekansları, biçim şekilleri hesaplanmaktadır. Zorlanmış titreşim analizinde ise kavrama direngenliğinin zamanla değişiminden kaynaklanan tahrik sonucu oluşan titreşimler incelenmektedir. Geliştirilen program, ikinci dişli çiftinin kavrama doğrultusunun ilk dişli çiftinin kavrama çizgisi doğrultusuna göre değişiminin hem sistemin doğal frekanslarına olan etkisini hem de zorlanmış titreşim cevabına etkisini incelemek amacıyla kullanılmıştır. Statik iletim hatasına ek olarak, kütle dengesizlikleri ve eksen kaçıklıklarının neden olduğu dişli rotorlarının zorlanmış titreşimleri istenilen her noktada hesaplanabi İmektedir. Ayrıca bu kavrama noktalarındaki zorlamaların neden olduğu kuvvetler de geliştirilen programla hesaplanabilmektedir. Anahtar kelimeler :Dişliler, dişli dinamiği.Sonlu elamanlar, dişi -rotor sistemleri, rotor dinamiği Bilim dalı sayısal kodu : 625.01.02 - vı -
Özet (Çeviri)
DYNAMIC MODELING AND ANALYSIS OF MULTI - GEARED ROTORS INCLUDING LATERAL AND TORSIONAL VIBRATION COUPLING YILMAZ, Durmuş Faculty of Engineering Department of Mechanical Engineering, M.S. Thesis Supervisor: Prof. Dr. H. Nevzat ÖZGÜVEN 106 Pages ; August, 1991 ABSTRACT In this thesis, a finite element model and a computer program for the dynamic analysis of multi- geared rotor systems are developed. Multi-geared rotor system to be analyzed consists of three rotors which are composed of discrete disks, circular shaft segments of distrubuted mass, multi bearings, and are coupled by two pairs of gears. This model includes the rotary inertia of shaft elements, the axial loading on shafts, flexibility and damping of bearings, material damping of shafts and stiffness and damping of gear meshes. Each gear pair is modeled by two rigid disks connected by a spring and a damper along the line of action. The angle between the lines of actions of two gear pairs can be chosen arbitrarily. The coupling between the torsional and transverse vibrations of gears is included in the model proposed. Constant mesh stiffnesses are assumed for two gear pairs, and mesh dampings are assumed to be of viscous type. - mThe computer program developed can be used to study the dynamic behavior of rotors with arbitrarily oriented two gear pairs. This program is capable of predicting both free and the forced vibration behavior of geared rotor systems. In free vibration analysis, natural frequencies and mode shapes can be determined. In the forced response analysis, dynamic response of the system to self excitation due to mesh stiffness variation can be calculated. The program developed is used to examine the effect of a change in the angle between the line of action of the second gear pair with respect to that of the first one, both on system natural frequencies and on the forced response. The response of a geared rotor can be determined at any point on the shaft. The excitations considered are mass unbalances, geometric eccentricities of gears, and harmonic displacement excitations representing the static transmission errors at mesh points. The dynamic mesh forces due to these excitations can also be calculated by using the program developed. Key words : Gears, gear dynamics, geared- rotors, finite element analysis, rotor dynamics Science kod : 625.01.02 iv -