Subakromiyal sıkışma sendromlu hastalarda eksentrik ve konsentrik kuvvet eğitiminin etkinliği
Effectiveness of eccentric and concentric strength training in patients with subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 680704
  2. Yazar: DAMLA KARABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SEVİ YEŞİLYAPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma subakromiyal sıkışma sendromlu (SSS) hastalarda eksentrik ve konsentrik kuvvet eğitiminin ağrı, kuvvet, eklem pozisyon duyusu (EPD) ve fonksiyon üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya alınan 45 SSS'li hasta eksentrik kuvvet eğitimi grubu (EKG), konsentrik kuvvet eğitimi grubu (KKG) ve kontrol grubuna (KG) randomize ve eşit olarak dağıtıldı. Tüm gruplara sıcak paket, Transkutenal Nöromuskuler Elektrik Stimülasyonu, postür ve eklem hareket açıklığı egzersizleri uygulandı. EKG'ye eksentrik, KKG'ye konsentrik kuvvet eğitimi verildi. Omuz istirahat ve aktivite ağrısı görsel analog skalayla, izometrik ve eksentrik abduksiyon ve eksternal rotasyon (ER) kuvveti el dinamometresiyle, abduksiyon, ER ve internal rotasyonda EPD inklinometreyle ve fonksiyon Constant Murley Skorlaması (CMS) ve Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (KOESA) ile başlangıçta, 12 haftalık tedavi sonrası ve 24 haftalık takipte değerlendirildi. Tedavi sonrasında KG ile karşılaştırıldığında EKG'de aktivite ağrısı azaldı (p=0,003) ve gruplar arası fark takipte korundu (p=0,032). Eksentrik abduksiyon kuvveti tedavi sonrasında KG ile karşılaştırıldığında EKG'de arttı (p=0,021). Başlangıç ile takip arasında EKG'de abduksiyon kuvveti KKG (izometrik için p=0,008 ve eksentrik için p=0,010) ve KG (izometrik için p=0,010 ve eksentrik için p=0,001) ile karşılaştırıldığında arttı. KKG'de eksentrik abduksiyon kuvveti tedavi sonrasında KG ile karşılaştırıldığında arttı (p= 0,021). Abduksiyonda ölçülen EPD KG ile karşılaştırıldığında yalnız EKG'de iyileşti (p= 0,011) ve fark takipte korundu (p0,050). Eksentrik kuvvet eğitimi SSS'de abduksiyon kuvveti ve fonksiyonu iyileştirmede konsentrikten, omuz ağrısı, abduksiyon kuvveti, abduksiyonda ölçülen EPD ve fonksiyonu iyileştirmede fiziksel modalite ve hareketlilik egzersizlerinden oluşan tedaviden daha başarılıdır. Eksentrik ve konsentrik kuvvet eğitimi KOESA'yı iyileştirmede tek başına fiziksel modalite ve hareketlilik egzersizlerinin kombinasyonuna katkı sağlamamaktadır.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the effects of eccentric and concentric strengthening on pain, strength, joint position sense (JPS) and function in patients with subacromial impingement syndrome (SIS). Forty-five patients with SIS were randomized equally to eccentric strength training (ESG), concentric strength training (CSG) and control (CG) groups. Hot pack, Transcutenal Neuromuscular Electrical Stimulation, posture, and mobility exercises was applied to all groups. ESG and CSG received eccentric and concentric strengthening, respectively. Shoulder rest and activity pain with visual analog scale, isometric and eccentric external rotation (ER) and abduction strength with a handheld dynamometer, JPS measured at abduction, ER, and internal rotation with inclinometer, and function with Constant-Murley Score (CMS) and Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) were assessed at baseline, after 12-weeks of treatment, and at 24-weeks follow-up. After treatment, activity pain decreased in ESG compared to CG (p=0.003) and the difference was maintained at the follow-up (p=0.032). Eccentric abduction strength increased in ESG compared to CG (p=0.021). Between baseline and follow-up, isometric and eccentric abduction strength increased in ESG compared to CSG (p=0.008 for isometric, p=0.010 for eccentric) and CG (p=0.010 for isometric, p=0.001 for eccentric). After treatment, eccentric abduction strength increased in CSG compared to CG (p=0.021). The abduction JPS improved in ESG compared to CG (p=0.011) and the difference was maintained at follow-up (p0.050). In SIS, eccentric strengthening is more successful than concentric strengthening to improve abduction strength and function, and than physiotherapy program including physical modalities and mobility exercises to improve shoulder pain, abduction strength and JPS, and function. Both strengthening regimens have no adjunct benefit to the effects of a combination of physical modalities and mobility exercises in improving DASH.