Ağrılı omuzda fizik tedavi yöntemleri ve lokal kortikosteroid enjeksiyonununetkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 680705
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Omuz ağrısı, bel ve boyun ağrılarından sonra üçüncü sıklıkta görülen kas iskelet sistemi ağrılarındandır. Tedavi temel olarak nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, fizik tedavi, lokal kortikosteroid enjeksiyonları gibi konservatif tedavi yöntemleri olmakla birlikte erken ve etkili bir tedavi yapılmazsa cerrahi tedavi gerekebilir. Konservatif tedavi yöntemleri içinde hangisinin etkili olduğuna dair çok sayıda çalışma olmasına rağmen üzerinde fikirbirliği oluşmuş bir tedavi yöntemi yoktur. Bu çalışma ağrılı omuzda lokal kortikosteroid enjeksiyonu ve fizik tedavi yöntemlerinin uzun dönemdeki etkilerini ve birbirlerine olan üstünlüklerini araştırmak amacıyla planlandı. Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine omuz ağrısı ile başvuran 40 hasta çalışmaya alınarak 2 gruba randomize edildi. Birinci gruba (n=20) 2 hafta süreyle omuz bölgesine ultrason, TENS, hotpack'ten oluşan fizik tedavi programı uygulandı. İkinci gruba (n=20) posterior yaklaşımla tek doz 40mg 1ml triamsinolon asetonid ve 2ml %2 prilokain hidroklorür karışımı enjekte edildi. Her iki gruba da Codman, aktif eklem hareket açıklığı, germe ve güçlendirici egzersizler ev programı şeklinde uygulandı. Hastalar başlangıç, 2.hafta,1., 3. ve 6. aylarda Neer, Hawkins, ağrılı ark testleri, eklem hareket açıklığı, ağrı (VAS; hareket, istirahat ve gece), Constant Murley fonksiyonel omuz değerlendirme skalası ve omuz disabilite anketi kullanılarak değerlendirildi. Her iki grupta da başlangıca göre 2.hafta, 1., 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Shoulder pain is the third most common musculoskeletal symptom encountered in medical practice after back and neck pain. Although the main treatment is conservative including non-steroidal antiinflamatory drugs, physiotherapy, corticosteroid injections, surgical therapy may be necessary if effective and immediate therapy isn't made. There is a lot of study about conservative therapy methods but there is no consensus about which method is more effective than the others. This study was designed to compare the long term effects of local corticosteroid injections and physical therapy methods in the treatment of painful shoulder. 40 patients with shoulder pain admitted to the outpatient clinic of Physical Medicine and Rehabilitation Department in Uludag University School of Medicine were randomized into two groups. First group (n=20) received a physiotherapy program consisting of ultrasound, TENS, hotpack for two weeks. The second group (n=20) was treated with a single dose of local steroid injection (40mg triamcinolon acetonide and 2cc %2 prilocaine) through posterior approach. Home exercise program consisting of Codman, range of motion, streching and strengthening exercises were given for each groups. The patients were evaluated by Neer, Hawkins and painful arc test, range of motion, pain (VAS; movement, at rest and night), Constant Murley functional assessment of shoulder score and shoulder disability questionnarie at baseline, 2. weeks, 1., 3. and 6. months. All parameters in each group were significantly improved at the 2. week, 1., 3. and 6. months. There was no significant difference between two groups for all parameters. In conclusion, both physiotherapy and local corticosteroid injections were found to be effective in reducing pain and improving functional status in patients with shoulder pain and two methods were not found to be superior to each other.