COVID-19 ve sağlık çalışanlarının ruh sağlığı ilişkisinin çeşitli veri tabanları üzerinden sistematik incelenmesi araştırması
Assessment of COVID-19 effect on healthcare workers' mental health, systematic review, and meta-analysis
  1. Tez No: 680712
  2. Yazar: MERVE ÇOLAKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET PAKSOY ERBAYDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Psikoloji, Public Health, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
COVID-19 salgını, salgınla mücadelenin ön saflarında yer alan sağlık çalışanlarının ruh sağlığını önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, sağlık çalışanlarının ruhsal durumunu ve ilişkili olabilecek faktörleri anlamak salgını daha iyi yönetebilmek için acil bir önceliktir. Bu araştırmanın amacı, COVID-19 salgını sırasında sağlık çalışanları arasında depresyon, anksiyete, tükenmişlik ve stres sıklığına ve ilişkili olabilecek faktörlere ilişkin mevcut kanıtları sentezlemek ve analiz etmektir. Çeşitli veri tabanlarından 1 Kasım 2020'ye kadar aranan kayıtlar çalışmaya dahil edilmiştir. Sıklık tahminleri için rastgele bir etki modeli kullanılmıştır. Her bir çalışma için taraf tutma riski değerlendirilmiş olup, sıklık tahminleri için hem tüm çalışmalardan elde edilen hem de taraf tutma riski düşük olan çalışmalardan elde edilen değerler hesaplanmıştır. Araştırma protokolü PROSPERO'da kayıtlı ve çevrimiçi olarak mevcuttur. Sistematik derleme için 72, meta analiz için 46 çalışma değerlendirilmiştir. Toplam sıklık; anksiyete için %33,9 (26,4-41,4 %95 Güven Aralığı), depresyon için %34,2 (29-39,4 %95 GA), tükenmişlik için %45,5 (29,3-61,7 %95 GA), stres sıklığı %49,7 (34,5-64,9 %95 GA) olarak bulunmuştur. Taraf tutma riski düşük olarak değerlendirilen çalışmalardan elde edilen sıklık ise; anksiyete için %33,2 (21-45,5 %95 Güven Aralığı), depresyon için %33,4 (27,3-39,4 %95 GA), tükenmişlik için %39,6 (19,13-60,2 %95 GA), stres sıklığı %55,2 (30,3-80,1 %95 GA) olarak bulunmuştur. Kadın, COVID-19 hastalarıyla yakın temas riski yüksek, kişisel koruyucu ekipmanın yetersiz olduğunu düşünen sağlık çalışanlarında ruh sağlığının daha kötü olduğu sonucuna varılmıştır. Salgın nedeniyle ağır koşullar altında çalışan sağlık çalışanlarının önemli bir kısmı ruhsal sorunlar yaşamaktadır. Çalışanların ruh sağlığı risklerini azaltmanın ve uygun müdahaleleri ayarlamanın yollarını bulma ihtiyacı acildir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has the potential to affect the mental health of healthcare professionals who are at the forefront of fight against the pandemic. Therefore, understanding the mental status of healthcare professionals and the factors that may be associated is an urgent priority to better manage the outbreak. The purpose of this research is to analyze available evidence regarding the prevalence of depression, anxiety, burnout, and stress among healthcare workers during the COVID-19 pandemic and factors that may be associated. Records searched from various databases until November 1, 2020, were included in the study. A random-effects model was used for prevalence estimates. For each study, bias risk was assessed and then for the prevalence estimates, the values obtained both from all studies and studies with low bias risk were calculated. The research protocol is registered with PROSPERO and is available online. 72 studies were assessed for systematic review and 46 studies for meta-analysis. pooled prevalence was as follows for depression: 33.9% (26.4-41.4 95% Confidence Interval) for anxiety, 34.2% (29-39.4 95% CI), 45.5% (29.3-61,7 95% CI) for burnout, and 49.7% (34.5-64.9 95% CI) for stress. The prevalence obtained from studies with low risk of bias was as follows; 33.2% (21-45.5 95% Confidence Interval) for anxiety, 33.4% (27.3-39.4 95% CI) for depression, 39.6% (19.13-60, 2 95% CI) for burnout, and 55.2% (30.3-80.1 95% CI) for stress. It was concluded that the mental health status of those who are female, likely to be in close contact with COVID-19 patients, and hold the idea of not having sufficient personal protective equipment deteriorated more than the others. Majority of healthcare professionals who work under severe conditions due to the epidemic experience mental problems. The need to find ways to reduce mental health risks and arrange the appropriate interventions is urgent.