Çocuk diş hekimleri ile farklı branşlarda çalışan diş hekimlerinde şiddet risk faktörleri ve kaygı düzeylerinin karşılaştırılması
Evaluation of violence risk factors and anxiety levels in pediatric dentists and dentists working in different branches
- Tez No: 680713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA KUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Dentistry, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, çocuk diş hekimleri ile farklı branşlarda çalışan diş hekimlerinin karşılaştıkları şiddetin niteliklerinin belirlenmesi, şiddete uğrama sıklıklarını, branşlara göre şiddet sıklıklarının dağılımını, etiyolojik faktörleri ve şiddet sonrası etkileri ile kaygı düzeylerinin tespit edilmesi ve çocuk diş hekimliğinin diğer branşlarla ve diş hekimleri ile kıyaslanarak, farklılıklarının kaygı düzeyi ve şiddet risk faktörlerine etkisinin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini kamu ve özel üniversite hastaneleri, Sağlık Bakanlığı'na bağlı devlet hastaneleri, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görev yapan uzman diş hekimi, diş hekimi ve yardımcı sağlık personeli olmak üzere toplam 498 kişiden oluşturmuştur. Çalışma sonucunda çalışmaya katılan katılımcıların, 311 kez hasta, 269 kez hasta yakını, 86 kez yönetici, 49 kez de iş arkadaşı tarafından şiddete maruz kaldıkları belirlenmiştir. Diş Hekimleri, 329 şiddet vakasında 26-45 yaş, 187 vakada 46-60 yaş, 55 vakada 18-25 yaş ve 40 vakada 61 ve üzeri yaşlardaki kişiler tarafından şiddete maruz kaldıklarını bildirdiler.Bunun yanı sıra kendilerine şiddeti uygulayanların genel olarak orta ve düşük sosyo ekonomik seviyeye sahip oldukları gözlenmiştir. 291 kişinin sözel şiddet, 196 kişinin psikolojik şiddet ve 24 kişinin fiziksel şiddet uyguladığı bildirilmiştir. Diş hekimleri için durumluk ve sürekli kaygı ölçeği ortalamaları sırasıyla 39,9, ve 41,2 olarak bulundu. Hem durumluk hem de sürekli kaygı puanı ortalamaları en yüksek 25-34 yaş aralığında, en düşük 65 ve üzeri olan diş hekimlerinde tespit edildi. Kadın diş hekimlerinin durumluk ve süreklilik kaygı puanı ortalamalarının erkeklere göre daha yüksek olduğu gözlendi. Bekar diş hekimlerinin durumluk ve süreklilik kaygı puanı ortalamalarının evlilere göre daha yüksek olduğu gözlendi. Şiddete maruz kalma durumuna göre durumluk ve sürekli kaygı ölçeği puanları değerlendirildiğinde, durumluk kaygı puanlarının ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olduğu, şiddet olayı yaşanma sıklığı arttıkça hem durumluk hem de sürekli kaygı düzeyinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha sIn this study, it was aimed to determine the characteristics of violence faced by pediatric dentists and dentists working in different branches, to determine the frequency of violence, the distribution of violence rates according to branches, the etiological factors and post-violence effects and anxiety levels and to compare pediatric dentistry with other branches and dentists. It was aimed to determine the effect of differences in anxiety level and violence risk factors. The universe of the study consisted of 498 people, including specialist dentists, dentists and auxiliary health personnel working in public and private university hospitals, state hospitals affiliated to the Ministry of Health, oral and dental health centers. As a result of the study, it was determined that the participants were exposed 311 times by the patient, 269 times by the patient's relatives, 86 times by the manager and 49 times by their colleagues and in 329 violence cases, 26-45 years, 187 cases 46-60 years, 55 cases 18-25 years and 40 cases. They reported that they were exposed to violence by people aged 61 and over. In addition, it was observed that those who perpetrated violence generally had middle and low socio-economic levels. They reported that 291 perpetrators of this violence used verbal violence, 196 perpetrated psychological violence and 24 perpetrated physical violence. The mean state and trait anxiety scales for dentists were found to be 39.9 and 41.2, respectively. Both state and trait anxiety scores were found to be highest in dentists between the ages of 25-34, and with the lowest 65 and over. It was observed that the mean state and trait anxiety scores of female dentists were higher than men. It was observed that the mean state and trait anxiety scores of single dentists were higher than those of married people. When the state and trait anxiety scales cores were evaluated according to exposure to violence, the difference between theme an scores of state anxiety scores was statistically significant level was observed to increase.