Türkiye'de yeni kamu yönetimi anlayışı ile birlikte yerel yönetimlerin dönüşümü: Fransa ve İngiltere örneklerinin etkisi
Transformation of local governments with the new approach of public administration in Turkey: The impact of the examples of France and England
- Tez No: 680743
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Son yıllarda dünyada her alanda hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Bu değişim ve dönüşüm süreci, yalnızca teknoloji ve bilim alanında etkili olmamakta, bununla birlikte birçok ülkenin kamu yönetimi anlayışında da değişiklikler meydana getirmektedir. Özellikle 1980 sonrasında yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde Türkiye dâhil birçok ülkenin yönetim yapısında köklü değişikliklere gittiği görülmektedir. Türkiye'de kamu yönetimi alanında yaşanan gelişmeler ve yeni kamu yönetimi anlayışına geçiş süreci, Türk yerel yönetimlerini de doğrudan etkilemiş ve bu çerçevede yeni reformlar hayata geçirilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de yeni kamu yönetimi anlayışıyla birlikte yerel yönetimlerin dönüşümü ve Fransa ve İngiltere'de yerel yönetim sistemlerinin Türk yerel yönetim sistemine olan etkileri ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Çalışmada, özellikle son yıllarda Türkiye'de yerel yönetimler üzerinde yapılan reform çalışmalarının Fransa ve İngiltere'de yerel yönetimlerde yapılan reformlardan hangi boyutlarda etkilendiğinin ortaya konulması amaçlanmış ve bundan sonra yerel yönetimler alanında yapılacak olan reformlarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda öneriler getirilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yeni kamu yönetimi anlayışının ortaya çıkış süreci ve dünyadaki etkileri ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'de yeni kamu yönetimi anlayışı ve yerel yönetimlerin dönüşümü, tarihsel süreç içerisinde geçmişten günümüze ele alınarak son mevcut durumu ortaya konulmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise Fransa ve İngiltere'de yerel yönetimlerdeki dönüşümün, Türk yerel yönetimlerinin dönüşümüne olan etkileri örnekleriyle ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years there has been a rapid change and transformation process in every field of the world. This change and transformation process is not only effects the field of technology and science but also effects the public administration aspects of many countries. Especially after 1980 within the framework of the new public administration approach, it is seen that many countries including Turkey, have undergone radical changes on their management structures. The developments in the field of public administration in Turkey and the transition process to the new public administration approach have also directly affected Turkish local governments and new reforms have been implemented within this framework. In this study, the transformation of local governments with the new public management approach in Turkey and the effects of local government systems in France and England on the Turkish local government system are examined in detail. In the study, it was aimed to search which reforms on local governments in Turkey were affected by the reforms in local governments in France and England and after that suggestions were made on how should the reforms to be made in the field of local governments in Turkey. The study consists of three parts. In the first part, the emergence process of the new public administration approach and its world wide effects are discussed. In the second part, the new public administration approach in Turkey and the transformation of local governments are discussed historically and than the current situation of Turkey is revealed. In the third and last part, the effects of the transformation in local governments in France and England on the transformation of Turkish local governments are discussed with comparative examples.