PAIR: İlişkilerde Yakınlığın Kişisel Değerlendirmesi Envanteri'nin Türkçe'ye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of Personal Assessment of Intimacy in Relationship Inventory (PAIR) into Turkish: Validity and reliability study
- Tez No: 680752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı Schaefer ve Olson (1981) tarafından geliştirilen PAIR: İlişkilerde Yakınlığın Kişisel Değerlendirmesi Envanteri'nin Tük kültürü için geçerlik güvenirliğini incelemektir. Araştırmaya yetişkin bireylerden oluşan 321 kişi (171'i kadın, 150'si erkek) katılmıştır. PAIR envanterinin yapı geçerliği Doğrulayıcı Faktör Analizi ile sınanmıştır. Yapılan faktör analizi sonucunda, PAIR, orijinal formuna benzer şekilde Sosyal Yakınlık, Cinsel Yakınlık, Entelektüel Yakınlık, Rekreasyonal Yakınlık ve Geleneklere Bağlı Yakınlık olmak üzere altı faktörlü bir yapı ortaya çıkmıştır. Uyum geçerliğini sınanmak amacıyla Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri– II Ölçeği (YIYE-II) ve İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ) ile korelasyonlarına bakılmıştır. PAIR envanterinin güvenirliğini saptayabilmek amacıyla, birden fazla güvenirlik yöntemleri kullanılmıştır: Cronbach Alfa (α), McDonald Omega (ω) ve Guttmann λ6. PAIR'in güvenirlik katsayısıları sırasıyla .913, .920 ve .941 olarak bulunmuştur. PAIR, 5'li likert tipli 32 maddeden, altı alt boyuttan oluşmaktadır. Analizler, PAIR envanterinin Türkçe formunun, Türkiye örneklemi için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examinne pscyhometric properties of the Turkish version of the Personal Assessment of Intimacy in Relationship Inventory (PAIR) which was developed by Schaefer and Olson (1981). 321 adult individuals (171 females, 150 males) participated in the study. To test the validity of the scale a confirmatory factor analysis was performed. As a result of the factor analysis, PAIR, similar to its original form, formed with a six-factor structure, namely, Emotional Intimacy, Social Intimacy, Sexual Intimacy, Intellectual Intimacy, Recreational Intimacy and Conventionality Scale. In order to test the convergent validity, the correlations with the Dyadic Adjustment Scale (DAS), the Experiences in Close Relationship Inventory-II Scale (ECR-R) and the Relationship Satisfaction Scale were examined. In order to determine the reliability of the PAIR inventory, multiple reliability methods are used: Cronbach Alpha (α), McDonald Omega (ω) and Guttmann λ6. The reliability coefficients of PAIR were found as .913, .920 and .941, respectively. PAIR consists of 32 items of 5 Likert-type, six sub-dimensions. As a result of the validity and reliability studies, it was observed that the PAIR inventory was suitable for Turkish culture.