Entelektüel sermayenin finansal performansa etkisi: Hayat dışı sigorta şirketleri üzerine bir uygulama
The effect of intellectual capital on financial performance: An application on non-life insurance firms
  1. Tez No: 680751
  2. Yazar: ELİF SARIŞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NASIF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2004-2018 yılları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren 38 hayat dışı sigorta şirketinin entelektüel sermaye etkinliği ile finansal performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Hayat dışı sigorta şirketlerinin entelektüel sermaye etkinliği, entelektüel katma değer katsayısı (VAIC) modeli ile ölçülmektedir. VAIC ve bileşenlerinin (CEE, HCE ve SCE), hayat dışı sigorta şirketlerinin finansal performansı üzerindeki etkileri tesadüfî etkiler modeli kullanılarak tahmin edilmektedir. Hayat dışı sigorta şirketlerinin entelektüel katma değer katsayısını oluşturan en önemli entelektüel sermaye bileşeni insan sermayesi etkinlik katsayısıdır (HCE). Analize dâhil edilen hayat dışı sigorta şirketlerinin yaklaşık %40'ı, ortalama VAIC değerinden (3,9557) daha yüksek VAIC değerine sahiptir. VAIC'in sigorta şirketlerinin finansal performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir etkisi vardır. VAIC bileşenlerine ayrıldığında ise, kullanılan sermaye etkinlik katsayısının (CEE) ve insan sermayesi etkinlik katsayısının (HCE) hayat dışı sigorta şirketlerinin finansal performansını sırasıyla negatif ve pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Bu bulgu, hayat dışı sigorta şirketleri için insan sermayesinin, şirketlerin finansal veya fiziksel varlıklarına göre daha önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Diğer taraftan, yapısal sermaye etkinlik katsayısının (SCE) ise, sigorta şirketlerinin finansal performansı üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the intellectual capital efficiency and financial performance of 38 non-life insurance firms operating in Turkey between 2004 and 2018. The intellectual capital efficiency of non-life insurance firms is measured by the value-added intellectual coefficient (VAIC) model. The effects of VAIC and its components (CEE, HCE, and SCE) on the financial performance of non-life insurance firms are estimated using the random-effects model. The most important intellectual capital component that constitutes the value-added intellectual coefficient of non-life insurance firms is human capital efficiency (HCE). Approximately %40 of the non-life insurance firms included in the analysis have a higher VAIC than the average VAIC (3.9557). VAIC has a statistically significant positive effect on the financial performance of insurance firms. When we divided VAIC into its components, we observe that capital employed efficiency (CEE) and human capital efficiency (HCE) affect the financial performance of non-life insurance firms negatively and positively, respectively. This finding proves that human capital is more crucial for non-life insurance firms than their financial or physical assets. Differently, structural capital efficiency (SCE) does not have a significant impact on the financial performance of insurance firms.