Partneri Elde Tutma Envanteri- Kısa Formu'nun Türkçe'ye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the Mate Retention Inventory- Short Form (MRI-SF) into Turkish: Validation and reliability study
  1. Tez No: 680753
  2. Yazar: MÜNEVVER BERKSU TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı Buss, Shackelford ve McKibbin (2007) tarafından geliştirilen Partneri Elde Tutma Envanteri - Kısa Formu (PETE-KF)'nin Tük kültürü için geçerlik güvenirliğini incelemektir. Araştırmaya yetişkin bireylerden oluşan 443 katılımcıya (237'si kadın, 206'sı erkek) uygulanmıştır. Ölçeğin uyum geçerliliğini sınamak amacıyla İlişki Doyumu Ölçeyi (İDO), İki Boyutlu Benlik Saygısı Kendini Sevme ve Özyeterlilik Ölçeği (KSÖÖ), Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği (YİŞTA-GG), Evlilikte Suçu Affetme Ölçeği ve İkili İlişkilerde Çatışma Çözme Tepkileri Ölçeği (İİÇÇTÖ) ile korelasyonlarına bakılmıştır. Ölçeğin güvenirliğini ölçmek amacıyla; Cronbach alfa, McDonald Omega ve Guttmann λ6 katsayıları incelenmiştir. PETÖ- KF' nin kadınlar için güvenirlik katsayısıları sırasıyla .89, .89 ve .93 olarak bulunmuştur. PETÖ- KF' nin erkekler için güvenirlik katsayısıları sırasıyla .86, .85 ve .90 olarak bulunmuştur. Ölçeğin kadın formunun Evlilikte Suçu Affetme Ölçeği ve İİÇÇTÖ ile negatif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Ölçeğin kadın formunun YİŞTA -GG pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır. Ölçeğin erkek formunun İDO, İİÇÇTÖ ve KSÖÖ ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır. PETÖ- KF, 4' lü Likert Tipli 38 maddeden, 19 alt boyuttan oluşan bu envanter bireylerin ilişkilerini devam ettirebilmek için geliştirdikleri 19 taktikten oluşmaktadır. Yapılan geçerlik ve güvenirlik çalışmaları sonunda PETE-KF'nun Türkiye örneklemi için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine pscyhometric properties of the Turkish version of the Mate Retention Inventory- Short Form (MRI-SF) was developed by Buss, Shackelford and McKibbin (2007). 443 adult individuals (237 females, 206 males) participated in the study. In order to test the convergent validity, the correlations with the Intimate Partner Violence Attitude – Revised (IPVAS-R), Relationship Assessment Scale, Self-Liking / Self-Competence Scale - Revised Version (SLCS-R), Responses to Dissatisfaction in Close Relationships - Accommodation Instrument (The EVLN - Accommodation Instrument) and The Marital Offence - Specific Forgiveness Scale (MOFS) were examined. In order to measure the reliability of the scale; Cronbach alpha, McDonald Omega and Guttmann λ6 coefficients were examined. The reliability coefficients of MRI-SF for women were found as .89, .89 and .93, respectively. The reliability coefficients of MRI-SF for men were found as .86, .85 and .90, respectively. The female form of the scale was found to be negatively correlated with the MOFS and The EVLN - Accommodation Instrument. It was found that the female form of the scale was positively correlated with IPVAS-R. It was determined that the male form of the scale was positively correlated with Relationship Assessment Scale, The EVLN- Accommodation Instrument and SLCS-R. MRI-SF, which consists of 38 items in 4-point Likert type and 19 sub-dimensions, consists of 19 tactics developed by individuals in order to maintain their relationships. A result of the validity and reliability studies show that MRI-SF's Turkish form seem to be suitable for Turkish culture.