Nurettin Topçu'ya göre çocuğun ahlak ve karakter gelişiminde okulun ve öğretmenin önemi
According to Nurettin Topçu the child's morality and character development importance of school and teacher
- Tez No: 680773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmanın amacı hayatını öğretmenlik mesleğine adayan Nurettin Topçu'ya göre çocuğun ahlak ve karakter gelişiminde okulun ve öğretmenin önemini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi tercih edildi. Nurettin Topçu'nun çeşitli dönemlerde kaleme aldığı yazıları ve kitapları incelenerek ulaşılan bulgular betimsel yaklaşımla verildi. Ulaşılan verilerin güvenirliğini ve geçerliliğini artırmak amacıyla detaylı bir planlama yapılarak uzman görüşlerinden faydalanıldı. Elde edilen bulgular incelendiğinde günümüzdeki öğretmenlik mesleğinin ve okulun yeniden yorumlanmasına vesile olacak sonuçlara ulaşıldı. Nurettin Topçu, çocuğa ayrı bir yer vererek ahlak ve karakter gelişiminde okulun ve öğretmenin yapıcı bir yönü olduğunu vurgular. Çocuğun eğitimine önem verilmesiyle medeni bir toplum özelliğine kavuşulacağı, çocuğun eğitimi sırasında hürmet, sorumluluk gibi değerlerin önemli olduğu, okullarda öğrencinin ahlak ve karakter gelişimine yardımcı olacak bir yaklaşımın tercih edilmesinin faydalı olacağı, okulun bir mabet gibi saygı duyulması gerekilen bir yer olduğunu belirtir. Nurettin Topçu'nun öğretmeni ahlak ve karakter gelişiminde bir ruh sanatkârı olarak gördüğü, öğretmenin öğrenci üzerinde etkili olduğu ve bu doğrultuda örnek insan konumunda yer aldığı, toplumun yükselmesiyle öğretmene verilen değerin eş değer olduğuna dair bulgulara ulaşıldı. Topçu'nun ileri sürdüğü önerilerin günümüzde de ihtiyaç duyulan alanlara hitap ettiği, Topçu'nun eleştiri ve kaygılarının eğitimin çeşitli paydaşları tarafından da dile getirildiği ortaya çıkarıldı. Bu doğrultuda bireylerin ve toplumların devamlılığının sağlanmasında, ahlaklı ve karakterli çocukların yetiştirilmesinde Topçu'nun görüşlerinin dikkate alınmasıyla birçok sorunlara çözüm üretilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the importance of school and teacher in the development of morality and character of the child according to Nurettin Topçu, who has dedicated his life to the teaching profession. In the study, document review was preferred from qualitative research methods. Nurettin Topçu's writings and books written in various periods were examined and the findings were given with a descriptive approach. In order to increase the reliability and validity of the data obtained, detailed planning was carried out and expert opinions were used. When the results were examined, the results that would contribute to the reinterpretation of today's teaching profession and school were reached. Nurettin Topçu emphasizes that there is a constructive aspect of school and teacher in the development of morality and character by giving the child a separate place. It states that a civilized society will be achieved by paying attention to the child's education, values such as respect and responsibility are important during the child's education, it will be useful to choose an approach that will help the student's moral and character development in schools, the school is a place where it should be respected as a sanctuary. It was concluded that Nurettin Topçu considered the teacher to be a spirit artist in the development of morality and character, that the teacher was effective on the student and was in an exemplary human position in this direction, that the value given to the teacher with the rise of society was equal. It was found that the proposals put forward by Topçu also address the areas needed today, and the criticism and concerns of Topçu were also expressed by various stakeholders of the training. In this direction, it is thought that many problems can be solved by taking into account the views of Topçu in ensuring the continuity of individuals and societies, in raising children with morals and character.