Asfaltın kalite özelliklerinin katkı maddesi ilavesi ile iyileştirilmesi
  1. Tez No: 68079
  2. Yazar: EMİNE NAZAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ASFALTIN KALİTE ÖZELLİKLERİNİN KATKI MADDESİ İLAVESİ İLE İYİLEŞTİRİLMESİ (Doktora Tezi) Emine Nazan ÜNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1997 ÖZET Bu çalışmada, yol yapımında kullanılan asfalt çimentosunun adezyon özelliğinin organometalik mangan katkı maddesi ile artırılması konusu incelenmiştir. Laboratuvar koşullarında sentezlenen organometalik mangan bileşiğinin, adezyonu artırıcı katkı maddesi olarak kullanılabilirliğini belirlemek üzere yapılan deneylerde 4'ü kalker, 2'si bazalt olmak üzere 6 ayrı agrega ve 4 ayrı asfalt çimentosu kullanılmıştır. Katkı maddesinin asfalt çimentosu özellikleri üzerine yaptığı etki; penetrasyon, kinematik viskozite, düktilite, yumuşama noktası ve ince film halinde ısıtma deneyleri yapılarak incelenmiştir. Ayrıca, asfalt-agrega karışımları üzerine katkı maddesinin etkisi, Nicholson soyulma, sıkıştırılmış bitümlü kaplamaların sudan kaynaklanan bozulmalara karşı direnci ve Marshall stabilite oranı deneyleri yapılarak tespit edilmiştir. Aynı deneyler ticari katkı maddesi Lilamin AD 4F ile de yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Deneyler sonunda, organometalik mangan katkı maddesi ile kalker ve bazalt agregalarının soyulmaya karşı mukavemet değerlerinde genel olarak %90 oranına ulaşan artışlar tespit edilmiştir. Bu artış agrega ve asfalt çimentosuna bağlı olup kalkerlerde %85-100, bazaltlarda %25-100 arasında bulunmuştur. Bu durum organometalik mangan katkı maddesinin kalkerlerde bazaltlardan daha etkin olduğunu ortaya koymuştur. Bilim Kodu : 6030300 Anahtar Kelimeler : Katkı maddesi, bitüm, asfalt, bitümlü karışımlar, adezyon, soyulma, soyulmayı önleyici katkı. Sayfa Adedi : 141 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
u ASPHALT QUALITY PROPERTIES HAVE BEEN IMPROVED WITH ADDITIVES (Ph.D. Thesis) Emine Nazan ÜNAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1997 ABSTRACT In this study, the subject increasing the asphalt cement adhesion property by using the organometalic manganese additive has been investigated. Test were made in order to investigate the organometalic manganese compound producted under laboratory condition to prove its suitability for improving the adhesion property of asphalt cements as additive. The investigation were carried out with four different asphalt cements and six different aggregates including four limestones and two bazalts. An attempt has been made to document the effects of additive on conventional properties of bitumen. These properties are penetration value, kinematic viscosity, softening point, ductility and thin film oven test. Besides, test methods which were carried out to investigate the effect of additive on bituminous mixtures are Nicholson stripping, resistance of compacted bituminous mixture to moisture induced damage and Marshall stability ratio. Same tests were made with Lilamin AD 4F which is commercial additive and the results were compared. By the results of the tests, it has been determined that stripping resistance of limestones and bazalts can be increased up to generally 90 percent with organometalik manganese. Stripping resistance value is dependent on both the type of aggregate and the type of asphalt cement. This value has been found amounts of between 85% and 100% for limestones and amounts of between 25% and 100% for basalts. The result obtained from the tests presented that organometalic manganese is specially active for the use of limestone rather than basalt. Science Code : 6030300 Key Words : Additive, asphalt, bitumen, bituminous mixtures, adhesion, stripping, antistripping additive. Page Number : 141 Adviser : Assist. Prof. Dr. Metin GÜRÜ