Kur'ân-ı Kerim'de kibrin imân hayatına olumsuz etkisi
The negative effect of arrogance on the faith life
- Tez No: 208857
- Danışmanlar: PROF.DR. İLYAS ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kur'an-ı Ker'im'de kibir ve onun imanla olan iliskisinin incelendigi Kur' an-ı Ker'im'de Kibrin Îmân Hayatına Olumsuz Etkisi adlı bu çalısmadan anlasıldıgına göre; kibir, insanın kendi nefsinden baskasını görmedigi, kendini üstün tutup baskalarından daha büyük saydıgı bir tutumdur. Kibrin en ileri noktası ise; Allah'ın varlıgını kabul etmekten, O'na ibadetten ve boyun egmekten kaçınarak, büyüklenmektir. Bu sebeple, Kur'ân'da büyüklenmek siddetle yerilmis ve kâfirlerin ayırt edici bir özeligi olarak ortaya konulmustur. Tekebbür, istikbâr, tecebbür, fahr, `ulüv vb. kelimelerle ifade edilen enaniyetin kötü sayılması, Allah'a mahsus olan bir özellige sahip olma davasının güdülmesinden dolayıdır. Zira, Kur'an-ı Ker'im'de büyüklük sadeceYüceAllah'a tahsis edilmistir. Aynı sekilde hadislerde de hem kibrin haram olan kötü huylardan birisi oldugu ifade edilmekte; hem de kibirli insanlar kötülenmektedir. Kibir nefsin entrikası ve insanın iyi egitilmeyisinin bir sonucu olarak zamanla olusmaktadır. blis ve onun yolundan gidenler, kibirlenmek suretiyle bu konuda Allah' la çekismis sayılmaktadırlar. Yücelik ifade eden tekebbür kavramı, Allah için övgü ifadesi olarak ortaya konmus, O'nun dısındakiler içinse yergi ifadesi olarak kullanılmıstır. Kibre götüren sebeplerden Kur'an-ı Ker'im'de en çok önemsenenleri zenginlik, güç ve makamdır. Kur'ân'a göre; bunlar insanı sımartarak kibirlenmeye sevk etmektedirler. Bunların yanında; ilim, amel, nesep ve güzellik ayrıca baskaları tarafından övülmek gibi sebepler de insanların kibirlenmelerine yol açabilmektedir. Kur'an'da kibrin üç boyutunun oldugu söylenebilir. En fazla üzerinde durulan ve tehlikeli sayılan, Yüce Allah'a karsı gösterilenidir. Tarih boyunca O'nun varlıgını inkâr eden veya sirk kosanların kibri bu tür bir kibirdir. Kibrin ikinci derecesi peygamberlere karsı olanıdır. Sözü edilen kibrin bu iki çesidi inkârın dogrudan sebebidir. Kur'an'da, imana ?olumsuz etkide bulunan bir faktör? olarak ortaya koyulan kibir daha çok onun bu iki çesididir. Kur'an-ı Kerim'de kibir; sirk, inkâr ve nifakın dogrudan sebebi sayılmıstır. Tarih boyunca inkarcıların Allah'a ve elçilerine karsı çıkıslarının en önemli sebebi olarak sahip oldukları tekebbür vasfı ileri sürülmüstür. Kibrin diger bir boyutu, insanlara karsı gösterilenidir. Bu onun inanç açısından çok, ahlakla ilgili kısmıdır.
Özet (Çeviri)
From this study, which discusses the arrogance and its relation with faith in the Holy Koran and which is named as ?The Negative Effect of Arrogance on the Faith Life?, it is understood that arrogance is an attitude in which the person does not see anything other than his own ?self? and thinks himself better than anyone else. The highest point of this attitude is to glorify one?s self, avoiding the belief in the existence of Allah and evading worship and being in submission to Allah. For this reason, glorifying one?s self is severely criticized in Koran and stated as a distinguishing feature of the infidels (kafirs). Expressed with the words tekebbür (haughtiness), istikbar (self-conceit), tecebbür (?), fahr(boasting), ?ulüv(grandeur) ...etc., arrogance is considered ?bad? because of the intention of having a characteristic which is peculiar to Allah; for in the Holy Koran, greatness is assigned only to Allah. Moreover, in Mohammed?s traditions (hadis), arrogance is stated as one of the bad characters and a great sin, and arrogant people are discredited. Arrogance comes into existence in the course of time as a result of self?s intrigue and ignorance of human. Satan and the ones following him are considered to be in dispute with Allah as they go on arrogance. The concept of tekebbür, which means greatness, is stated as a praise for Allah and used as a disparagement for the rest. There are a lot of reasons driving human arrogance. Wealth, power and high-position are the most important ones. According to Koran, these things spoil people and lead them to arrogance. Also, knowledge, deed, genealogy and beauty as well as being praised by others may cause arrogance. It can be said that there are three dimensions of arrogance in Koran. The most mentioned and the most dangerous one is towards the Supreme Allah. Through the history, there have been people that are polytheist and deny the existence of Allah, whose arrogance match with the first type. The second type is the one towards prophets. First two types of arrogance mentioned above are the direct cause of repudiation and they are often stated as ?a factor which has a negative effect?. In Koran, arrogance is accepted as a direct cause of polytheism, repudiation and duplicity. It is told that through the history, the most important reason for why the infidels rejected Allah and Allah?s envoys was the arrogant character they had. Another dimension of arrogance is the one showed towards people. It is more related to morality rather than to faith.