Yerel hizmetler bağlamında kayyımlık 'Mardin Büyükşehir Belediye örneği'
Curatorship in the context of local services 'Mardin Metropolitan example'
  1. Tez No: 680788
  2. Yazar: SABRİ EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KANDEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kamu yönetimi ve yerel yönetim alanında etkin yönetim için dünyada ve ülkemizde birçok çalışma yapılmıştır. Günümüzde bahsi geçen durumun en önemli örneklerinden biri kayyımlık uygulamasıdır. Kayyımlık, hukuki alanda çok eski zamanlardan itibaren kendisine yer verilen bir uygulama olmakla beraber ülkemizde kamu yönetimi alanında bu uygulamaya 2016 yılında yaşanan darbe girişiminin ardından yer verilmiştir. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanlığı, güvenlik ve terör olayları nedeniyle anayasa hükümleri çerçevesinde belediyelere kayyım atamaları gerçekleştirdi. Bu çalışmada ülkemizde son birkaç yıl içerisinde hızla artan ve belediyelere atanan kayyım hizmeti anlayışının ne olduğunu, nedenleri ve etkilerini anlamak ve bu alandaki eksikleri göz önünde tutarak yeni bir yorum yapmaktır. Bu nedenle belediyelere kayyım atanmasının kamu yönetiminde hizmet yönetimi açısından etkileri, yerel hizmet ve belediyecilik anlayışına katkılarını, toplumun kayyım belediyeciliğine bakış açısı ve yaklaşımı, avantajları ve dezavantajları gibi konular etraflıca araştırılmıştır. Çalışmamızda öncelikle kayyımlık kavramının ne olduğuna, çıkış noktasına ve kullanım alanına değinilmiştir. Bununla birlikte kayyımlık kavramının hukuki olarak yapısına geniş ölçüde yer verilmiş dünyada ve ülkemizdeki tarihçesine değinilmiştir. Daha sonra kayyımlık müessesini daha yakından analiz edebilmek için kayyım atanmış illerden biri olan Mardin ili özelinde saha çalışması yapılmıştır. Saha çalışmasının temel amacı ise Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine kayyım atandıktan sonra vatandaşların belediyenin sunmuş olduğu hizmetlerden beklentileri ve memnuniyet düzeylerinin ne olduğunu, kayyım yönetimine bakış açılarını ve yaklaşımlarını ortaya koymak olmuştur. Bundan dolayı vatandaşların yaklaşımlarını ölçmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak ve bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Katılımcıların memnuniyetlerini, yaklaşım ve bakış açılarının belirlenmesinde frekans dağılımları göz önünde tutulmuş, farklılıkların tespit edilmesinde ise T-testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted in the world and in our country for effective management in the field of public administration and local administration. Nowadays, one of the most important examples of the mentioned situation is the practice of curatorship. Although trusteeship has been a practice in the legal field since ancient times, this practice has been included in the field of public administration in our country after the coup attempt in 2016. Following the July 15, 2016 coup attempt, the Ministry of Interior appointed curator to municipalities within the framework of the constitutional provisions due to security and terrorist incidents. In this study, it is aimed to understand what is the concept of curator service, which has rapidly increased in our country in the last few years and assigned to municipalities, its causes and effects, and to make a new interpretation by considering the shortcomings in this field. For this reason, issues such as the effects of appointing curator to municipalities in terms of service management in public administration, their contributions to the understanding of local service and municipal management, the society's perspective and approach to curator municipalism, its advantages and disadvantages have been studied in detail. In our study, first of all, what the concept of curatorship is, its origin and area of use are mentioned. In addition, the legal structure of the concept of curatorship has been given a wide coverage and its history in the world and in our country is mentioned. Afterwards, in order to analyze the curatorship institution more closely, a field study was carried out in Mardin, one of the provinces where a trustee was appointed. The main purpose of the field study was to reveal the expectations and satisfaction levels of the citizens from the services provided by the municipality, their perspectives and approaches to the trustee management after the Mardin Metropolitan Municipality and district municipalities were appointed as curator. Therefore, a survey was conducted to measure the attitudes of the citizens. The obtained data was used in SPSS 20.0 package program and transferred to computer environment. Frequency distributions were taken into consideration in determining participants' satisfaction, attitudes and perspectives, and T-test and ANOVA tests were used to determine differences.