Merkezi sterilizasyon ünitesinde çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve risk değerlendirme çalışması
  1. Tez No: 680821
  2. Yazar: CAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Merkezi sterilizasyon ünitesi, hastanelerde sterilizasyonun sağlanması amacıyla önemli sorumluluğa sahiptir. Yoğun iş yükü altında olan ünite, çalışan güvenliği açısından riskler bulundurmaktadır. Merkezi sterilizasyon ünitesinde meydana gelen kimyasal riskler (etilen oksit, formaldehit, hidrojen peroksit, gaz plazma, parasetik asit, gluteraldehit vb.), fiziksel riskler (ısı, ışık, gürültü, radyasyon, havalandırma, termal konfor şartları, titreşim, kesici-delici alet yaralanmaları vb.), biyolojik riskler (virüsler, bakteriler vb.), ergonomik riskler (kaslarda yorgunluk yapan çalışmalar, ani ve kontrolsüz hareketler vb.) ve psikososyal riskler (motivasyon eksikliği, stres, mobbing, depresyon, yönetim eksikliği, aidiyet duygusu geliştirememe vb.) mevcuttur. Tez çalışmasında Fine-Kinney risk analizi ve LxL risk analizi metoduyla riskler karşılaştırılmalı olarak incelenmiş olup, sonrasında hangi yöntemin daha uygun olduğu tartışılmış ve karar verilmiştir. Bu sayede merkezi sterilizasyon ünitesindeki risklerin yol açtığı iş kazası ve meslek hastalıklarının sebeplerini önleyici ve düzenleyici faaliyetler ile belirleyerek risklerin kabul edilebilir seviyeye indirgenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenen risklerin kontrol altında tutularak iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Risklerin iyileştirilmesi konusunda öncelikli olarak çalışana yapılacak yatırımlar gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The central sterilization unit has an important responsibility to ensure sterilization in hospitals. The unit, which is under heavy workload, poses risks in terms of employee safety. Chemical risks (ethylene oxide, formaldehyde, hydrogen peroxide, gas plasma, paracetic acid, glutaraldehyde, etc.), physical risks (heat, light, noise, radiation, ventilation, thermal comfort conditions, vibration, cutting-piercing tools) occurring in the central sterilization unit injuries, etc.), biological risks (viruses, bacteria, etc.), ergonomic risks (exercises that cause muscle fatigue, sudden and uncontrolled movements, etc.) and psychosocial risks (lack of motivation, stress, mobbing, depression, lack of management, inability to develop a sense of belonging, etc. .) is available. In the thesis study, the risks were examined comparatively with Fine-Kinney risk analysis and LxL risk analysis method, after which the most appropriate method was discussed and decided. In this way, it is aimed to reduce the risks to an acceptable level by determining the causes of work accidents and occupational diseases caused by the risks in the central sterilization unit with preventive and regulatory activities. The risks identified as a result of the evaluations made in this study should be kept under control and improved. Investments to be made to the employee come as a priority for the improvement of risks.