Beden eğitimi öğretmenlerinin değer yönelimlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of the value orientations of physical education teachers in terms of various variables
- Tez No: 680820
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin yaşamlarında en fazla önemsedikleri değerleri tespit etmek ve farklı değişkenlerin değer yönelimleri üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Beden Eğitimi Öğretmenlerine uygulanan bu araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Veri toplama aracı olarak Demirutku (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan“Portre Değerler Ölçeği”(PDÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Demografik bilgiler için ise kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Normal dağılıma uygunluk göstermeyen değişkenler için betimleyici istatistikler medyan (min:maks) olarak gösterilmiştir. Normal dağılıma sahip olmayan bağımsız iki grup karşılaştırılmalarında Mann-Whitney U, bağımsız ikiden fazla grup karşılaştırılmalarında Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Çalışmamızda beden eğitimi öğretmenlerinin güç, başarı ve geleneksellik değer tipleri ortalama puanları boyutları diğer tiplere göre yüksek bulunmuştur. Cinsiyetlerine göre; öğretmenlerin“hazcılık”medyan puanları erkek öğretmenler lehine, medeni durumlarına göre;“güç”ve“başarı”değer tiplerinde evli öğretmenler lehine, güvenlik değer tipinde bekar öğretmenler lehine, kurum kademesine göre;“evrensellik”,“iyilikseverlik”ve“güvenlik”değer tiplerinde lise ve dengi okullarda çalışanlar lehine, çalışılan kurum tipine göre;“özyönelim”,“evrenselcilik”,“geleneksellik”,“ güvenlik”değer tiplerinde özel okullar lehine, kariyer durumlarına göre;“özyönelim”,“güvenlik”değer tiplerinde sözleşmeli öğretmenler lehine,“güç”değer boyutunda, kadrolu öğretmenler lehine, yaşadıkları yerleşim birimine göre;“hazcılık”değer tipinde merkez ilçeler lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin yetiştikleri bölgelere göre ölçekten aldıkları puanlar, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir.“Özyönelim”değer tipi puanı ile mesleki kıdem yılı arasında negatif yönde,“güvenlik”değer tipi puanı ile yaş arasında negatif yönde,“güvenlik”değer tipi puanı ile mesleki kıdem yılı arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the values that physical education teachers care most about in their lives and to determine the effects of different variables on value orientations. This research applied to Physical Education Teachers is in the relational survey model. Data were collected through the“Portrait Values Scale”(PBL), which was adapted to Turkish by Demirutku (2004). Personal information form was used for demographic information. Descriptive statistics for variables that do not conform to normal distribution are shown as median (min: max). Mann-Whitney U tests were used for comparing two independent groups that did not have normal distribution, and Kruskal Wallis tests were used for comparing more than two independent groups. Spearman Correlation coefficient was used to examine the relationship between non-normally distributed variables. According to the results of the study, the dimensions of physical education teachers' power, achievement and tradition value types mean scores were higher than other types. According to their gender;“hedonism”median scores of teachers in favor of male teachers, according to marital status; In favor of married teachers in“power”and“success”value types, in favor of single teachers in security value type, according to institutional level;“Universality”,“benevolence”and“security”value types in favor of employees in high schools and equivalent schools, according to the type of institution they work;“Self-orientation”,“universalism”,“tradition”,“security”in favor of private schools, according to career conditions; In the“self-orientation”,“security”value types, contracted teachers, in the“power”value dimension, in favor of permanent teachers, according to the place of residence;“Hedonism”shows a significant difference in favor of central districts in value type. The scores the teachers got from the scale according to the regions where they were raised do not show a statistically significant difference. There was a negative correlation between the“self-orientation”value type score and the professional seniority year, a negative relationship between the“security”value type score and age, and a negative relationship between the“security”value type score and the professional seniority year.