Çanakkale ilinde hizmet veren bir otelin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi
Of a hotel serving in the province of Çanakkaleoccupational health and safety analysis
  1. Tez No: 680825
  2. Yazar: AYSU DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Turizm sektörü içerisinde; hizmet sektörünün temelini oluşturan otel işletmelerinin önemi ve sayısı her geçen gün artmaktadır. Otel İşletmeleri arttıkça çalışan isdihdamı da artmaktadır. Bu durum da; Otel işletmesi birimleri içindeki tehlikeler ile daha çok insanın karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle otel işletmelerinin iş kazaları ve meslek hastalıklarına neden olacak tehlikeler açısından değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Otel işletmelerindeki İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kurallarının ne ölçüde uygulandığını tespit etmek amacıyla hazırlanan bu tez çalışmasında, Çanakkale ilinde hizmet veren bir otel işletmesinin tüm bölümleri L-Tipi Matris Yöntemi ile risk analizi yapılarak incelenmiş ve bu risklerin tamamen ortadan kaldırılması ya da kabul edilebilir seviyelere indirilmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance and number of hotel businesses in the tourism sector is increasing day by day. With the increase in the number of hotel businesses, the increase in employment and competition has increased the dangers and risks that employees will face. For this reason, it is very important to evaluate hotel businesses in terms of occupational accidents and occupational diseases. In this thesis study, which was prepared to determine the extent of the implementation of Occupational Health and Safety (OHS) rules in hotel enterprises, all departments of a hotel business serving in Çanakkale province were examined by making risk analysis with the L-Type Matrix Method, and these risks can be completely eliminated or accepted. Some suggestions have been made to reduce it to levels.