Egzersiz bağımlılığı ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between exercise addiction and difficulty in emotion regulation
- Tez No: 680829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) kapsamında yürütülmekte olan bu çalışmada egzersiz bağımlılığı ile duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik form, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DERS-16) kullanılmıştır ve veriler proje için dizayn edilen özel bir dijital platform aracılığı ile toplanmıştır . Çalışmanın örneklemini oluşturan 3747 kişinin %62,4'ü kadın (n=2337), %37,6'sı erkektir (n=1410). Türkiye Geneli için analiz yapmaya imkân vermektedir. Katılımcıların egzersiz bağımlılık düzeyleri ve duygu düzenleme güçlük seviyeleri cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, alkol-sigara kullanımı, vücut kitle indeksi, yaşanılan yer, gelir seviyesi, daha önce psikiyatrik yardım alma durumu değişkenleri kapsamında karşılaştırılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21 programı kullanılmış ve sosyodemografik değişkenlere dair betimleyici istatistikler, değişkenler ile düzeylerin karşılaştırılmasında kullanılan bağımsız örneklemler t-testi, varyans analizi(ANOVA) ve bağımlılık-duygu düzenleme güçlüğü seviyeleri arasındaki ilişkiyi gösteren korelasyon analizi sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study conducted within the extent of the Turkey Epidemic Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19), the relationship between exercise dependence and emotion regulation difficulties was examined. Sociodemographic form, Exercise Dependence Scale, and Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS-16) were used as data collection tools in the study, and data were collected through a specific digital platform designed for the project. 67.5% of the 20808 people included in the study are women (n = 14036) and 32.5% are men (n = 6772). Participants' exercise dependence levels and level of emotional regulation difficulty were compared in terms of gender, age, education level, marital status, alcohol-smoking, body mass index, residence, income level, and previous psychiatric help. The SPSS 2.1 program was used for the analysis of the data, and the results of the correlation analysis showing the relationship between descriptive statistics on sociodemographic variables, independent samples t-test used to compare variables and levels, analysis of variance (ANOVA), and dependency-emotion regulation difficulties were presented.