Sarkoidozun inspiryum ve ekspiryum yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi bulguları ve solunum fonksiyon testleri ile korelasyonu
The relationship between high resolution computed tomography andpulmonary function tests in sarcoidosis
- Tez No: 680830
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR KEMAL TAHAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda 1998-2002 yılları arasında kliniğimize başvuran 45 sarkoidoz olgusunun inspiratuvar ve ekspiratuvar YRBT bulgularını incelendi ve solunum fonksiyon testleriyle korelasyonunu araştırıldı. Yöntem: Kırkbeş sarkoidoz olgusu çalışmaya alındı, tek merkezli ve girişimsel olmayan bir çalışmadır. Ekspiratuvar YRBT'de saptanan hava hapsi (HH), inspiratuvar YRBT'de görülen nodüler, retiküler, fibrotik ve buzlu cam paternlerinin varlığı ve yaygınlığı incelenerek solunum fonksiyon testleri (FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF 25-75, TLC, RV, RV/TLC, DLCO ve DLCO/VA) sonuçlarıyla analiz edildi. YRBT 'de hakim olan paternler, HH skoru ortalamaları açısından karşılaştırıldı. HH'nin akciğer zonlarında lokalizasyon farkı araştırıldı. Bulgular: Olgularımızın 18'i (%40) erkek 27'si (%60) kadındır. Yaş ortalaması 42.11±11.55'dir (24-64). Üç ( %6.6) hasta Evre 0, 15 (%33.3) hasta Evre I, 24 (%53.3) hasta Evre II ve 3( %6.6) hasta Evre III olarak sınıflandırıldı. Tanı 31 (%69) olguda histopatolojik olarak konfirme edilirken, 14 (%31) olguda klinik radyolojik özelliklere dayandırıldı. Hastaların 33'ünde ( %75) HH saptandı. Bunların 29'unda (%87.9) HH sadece ekspiryumda, 4'ünde ise hem ekspiryum hem de inspiryumda gösterildi. İnspiryum YRBT'si normal olan 18 hastanın 11 (%61)'inde ekspiryum YRBT'de HH saptandı. Sonuç: Hava hapsi ile inspiratuvar paternler ve solunum fonksiyon parametreleri arasında ilişki bulunmazken akciğer alt ve orta zonlarındaki yaygınlığı üst zonlardan anlamlı olarak fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aims to assess the correlation between inspiration and expiration high resolution computed tomography (HRCT) findings and pulmonary function tests (PFTs) in patients with sarcoidosis in 1998-2002. Materyal and methods: Forty-five patients with sarcoidosis were included in this single-center, prospective, non-interventional study. Disease stage, presence and level of air trapping in expiratory and inspiratory HRCT patterns such as nodular, reticular, fibrotic and ground-glass patterns, and PFT results were recorded. The correlations between HRCT findings and PFTs were analyzed. Results: Forty-five patients with sarcoidosis ( 18 males, 27 females; mean age 42.1 ±11.6 years; range ,24 to 64 years ) were included. Diagnoses of sarcoidosis were histopathologically (69% cases) or radiologically confirmed. According to X-ray findings, 3 (6.6%), 15 (33.3%), 24 (53.3%), and 3 (6.6%) patients were categorized as stage 0, I, II and III sarcoidosis, respectively. Air trapping was detected in HRCT in 33 (73.3%) patients. Although there was no association between air trapping and inspiratory imaging patterns and/or pulmonary function tests, they seemed more abundant in the lower/mid lung zones. Forced expiratory volume in one second (FEV1)/forced vital capacity (FVC) ratio and forced expiratory flow (FEF) 25-75 was significantly lower in patients with fibrosis.