Bir tekstil işletmesinde ergonomik risk etmenlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of ergonomic risk factors in a textile enterprise in terms of occupational health and safety
- Tez No: 680839
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR, PROF. DR. TUNCER DİLİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tekstil işletmesinde, işçilerin postür pozisyonları nedeniyle Kas İskelet Sistemi Hastalıkları (KİSH) üzerinde gerçekleşebilecek riskler göz önüne alınmalıdır. Uzun süre iş makinesi üstünde çalışan ve aynı postür pozisyonda oturmak, ayakta kalmak, yük kaldırma ya da itme durumunda kalan çalışanlarda meslek hastalıkları meydana gelmektedir. Bu meslek hastalıklarının önceden tespit edilmesi ve düzenlenmesini sağlamak adına ergonomik risk analizi yöntemlerinden yararlanılmalıdır. Bu çalışmada bir tekstil işletme atölyesinde çalışanların ergonomik yönden risk analizleri Hızlı Tüm Vücut Değerlendirme (REBA), Hızlı Üst Vücut Değerlendirmesi (RULA) ve FINE-KINNEY risk değerlendirme yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. REBA ve RULA yöntemleri çalışmayla alakalı kas iskelet sistemi bozuklukları risk durumunu ergonomik yönden kolayca analiz etmek için bir araç olarak tavsiye edilmiştir. FINE-KINNEY yöntemi kaza kontrolü için matematiksel değerlendirme anlamına gelmektedir ve diğer risk değerlendirme yöntemlerinden farkı ise üç boyutlu (olasılık-şiddet-frekans) risk değerlendirme yöntemi metodu olmasıdır. Bu çalışmada REBA ve RULA çalışma yöntemleri kullanılarak 20 farklı işte çalışan kişilerin ergonomik risk değerlendirmeleri yapılmıştır. Çıtçıt yapma işlemi, kapitone taşıma işlemi 1 ve baskı önizleme işleminin en yüksek risk taşıyan çalışmalar oldukları tespit edilmiştir. Yine aynı çalışmada FINE-KINNEY çalışma yöntemi kullanılarak 19 farklı tehlike ve risk skorlanarak değerlendirilmiştir. Çalışanların kas ve iskelet sistemlerini zorlayan pozisyonlarda çalışmasın engellenmemesi ve el ile taşınan ürün veya parçaların alınırken vücudun uygun postür de bulunmaması durumları tolerans gösterilemez risk olarak skorlanmıştır. Bu doğrultuda gerekli düzenlemeler yapılarak sektörün paydaşlarına çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the textile business, the risks that may occur on the Musculoskeletal System Diseases (MSDS) due to the posture positions of the workers should be taken into consideration. Occupational diseases occur in employees who work on a construction machine for a long time and are in the same posture position, standing, lifting or pushing. Ergonomic risk analysis methods should be used to ensure that these occupational diseases are detected and regulated in advance. In this study, the ergonomic risk analyzes of the employees in a textile business workshop were performed using the Rapid Whole Body Assessment (REBA), Rapid Upper Body Assessment (RULA) and FINE-KINNEY risk assessment methods. The REBA and RULA methods have been recommended as a tool to easily analyze the risk status for study-related musculoskeletal disorders from an ergonomic perspective. FINE-KINNEY method means mathematical assessment for accident control and its difference from other risk assessment methods is that it is a three-dimensional (probability-severity-frequency) risk assessment method. In this study, ergonomic risk assessments of people working in 20 different jobs were made using REBA and RULA working methods. It has been determined that the snap fastening process, the quilting transport process 1 and the print preview process are the studies with the highest risk. In the same study, 19 different dangers and risks were scored and evaluated using the FINE-KINNEY method of work. Failure to prevent employees from working in positions that strain the musculoskeletal systems and the lack of proper posture when taking products or parts carried by hand are scored as intolerable risks. In this direction, necessary arrangements were made and solutions were offered to the stakeholders of the sector.