18-49 yaş arası suriyeli göçmen kadınların aile planlamasına yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining the attitudes of syrian immigrants women between the ages of 18-49 about the family planning
- Tez No: 680838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma 18-49 yaş arası Suriyeli kadınların aile planlamasına yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla Kasım – Aralık 2020 aylarında tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Veriler tanımlayıcı özellikler formu ve Aile Planlaması Tutum Ölçeği (APTÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Tukey test, T Test, ANOVA, Mann- Whitney U test, Kruskal- Wallis H test ve Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Kadınların Aile Planlaması Tutum Ölçeğinden toplam aldıkları puanın 112.63±26.73 olduğu görülmüştür. Kadınların yaş ortalamalarının 30“.62±7.53”, tamamının evli ve çoğunluğunun ortaöğretim mezunu, ev hanımı, üç çocuk sahibi, vajinal doğum yaptığı, beş yıl ve üstü süredir Türkiye'de yaşadığı belirlenmiştir. Kadınların genel olarak 18-24 yaş aralığında evlendiği, %54'ünün ilk gebeliğini 20 yaş altında yaşadığı, %51'inin aile planlaması yöntemi kullanmadığı ve yalnızca %27.5'inin aile planlaması için sağlık personeline başvurduğu, kullanılan herhangi bir yöntemin %45.4 oranında çocuk planladığı için bırakıldığı ortaya çıkmıştır. Sonuçlar doğrultusunda göçmen kadınların aile planlaması için sağlık personelinden danışmanlık almaları, eşleri ile birlikte eğitimlere katılıp yöntem seçiminde ortak karar vermeleri, hizmete ulaşmayı engelleyen dil - kültür farkı ve hizmete nasıl ulaşacağını bilmeme gibi sorunların düzeltilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive type between November and December 2020 in order to examine the attitudes of Syrian women aged 18-49 towards family planning. Data were collected through the descriptive features form and the Family Planning Attitude Scale. Tukey test, T test, ANOVA, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Bonferroni correction were used in data analysis. It was observed that the total score of the women in the Family Planning Attitude Scale was 112.63±26.73. It was determined that the average age of the women was 30“.62±7.53”, all of them were married, the majority of them were secondary school graduates, they were housewives, had three children, gave birth vaginally and lived in Turkey for five years or more. Women generally marry between the ages of 18-24, 54% had their first pregnancy under the age of 20, 51% did not use family planning methods and only 27.5% applied to health personnel for family planning, 45.4% of any method used was discontinued because the child planned it. According to the results obtained, it is recommended that immigrant women receive counseling from healthcare personnel for family planning, participate in trainings with their husbands and make a joint decision in choosing a method, to eliminate problems such as language-cultural differences that prevent access to the service and not knowing how to reach the service.