Kolistin tedavisine bağlı nefrotoksisitenin erken dönem saptanmasında idrarda neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) ve liver-type fatty acid binding protein (l-FABP) düzeylerinin araştırılması
Investigation of neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) and liver-type fatty acid binding protein (l-FABP) levels in the urinary for early detection of nefrotoxicity asociated colistin therapy
- Tez No: 680874
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SEYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Çoklu ilaç dirençli (ÇİD) gram negatif enfeksiyonların tedavisinde kullanılan kolistinin nefrotoksisite yan etkisi sık görülmesine rağmen yeterli alternatif ajan olmaması nedeniyle kolistin kullanımı devam etmektedir. Bu çalışmada kolistin tedavisine bağlı gelişen nefrotoksisiteyi erken dönemde tespit edebilmek için idrarda Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) ve Liver-type fatty acid binding protein (L-FABP) düzeylerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2019- Mart 2021 tarihleri arasında kolistin tedavisi başlanan 18 yaşından büyük, öncesinde akut böbrek hasarı (ABH), kronik böbrek hastalığı olmayan, ek nefrotoksik ajan almayan hastalar dahil edildi. Hastaların verilerine hasta dosyalarından ve hastane bilgi işlem sistemimi üzerinden ulaşıldı. Hastaların demografik, klinik bilgileri, enfeksiyon yeri ve üreyen mikroorganizma, bazal laboratuvar değerleri, tedavi öncesi ile tedavinin 3. 5. ve 7. günlerdeki kan üre azotu ve kreatinin değerleri kaydedildi. Kolistin tedavisi başlanan hastaların idrar örnekleri tedavi öncesi, tedavinin 3. 5. ve 7. günlerinde L-FABP ve NGAL düzeyleri ölçülmek üzere toplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 45 hastanın yaş ortalaması 66,4±12,07 yıldı ve bu hastaların %73,3'ü erkekti. Bu hastaların %48,9'unda (n:22) nefrotoksisite gelişti. Kolistin ilişki nefrotoksisiteye bağlı kreatinin artışı ortalama 98. saatte izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Colistin continues to be used due to the lack of adequate alternative agents, although nephrotoxicity side effects of colistin, which is used in the treatment of multi-drug resistant (MDR) gram-negative infections, are common. In this study, it was aimed to investigate the levels of neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) and liver-type fatty acid binding protein (L-FABP) in urine for the early detection of colistin-induced nephrotoxicity. Materials and Methods: Patients older than 18 years of age, who were started on colistin therapy between January 2019 and March 2021, who did not have previous acute kidney injury (AKI), chronic kidney disease, and did not receive additional nephrotoxic agents were included in the study. The data of the patients were accessed from the patient files and through the hospital data processing system. The patient's demographic features and clinical information, site of infection and bacterial infectious agents, baseline laboratory values, blood urea nitrogen and creatinine values before treatment and on the 3rd, 5th and 7th days of treatment were recorded. Urine samples of patients who received colistin treatment were collected to measure L-FABP and NGAL levels before treatment, on the 3rd, 5th and 7th days of treatment. Results: The mean age of 45 patients included in the study was 66.4±12.07 years, and 73.3% of these patients were male. Nephrotoxicity developed in 48.9% (n:22) of these patients. The increase in creatinine due to colistin-related nephrotoxicity was observed at an average of 98 hours.