Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan hekimlerin sanat eğitim ve etkinliklerinin tıp uygulamalarına etkisi hakkındaki görüş algı ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of views perceptiopns and attitudes of physicians work in Tepecik Hospital about effects of art education and activities on medical practices
  1. Tez No: 680886
  2. Yazar: KAĞAN UTKU CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA PARILDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmada, sanat eğitim ve etkinliklerinin hekimlik pratiğine olan etkisi ve hekimlerin bu konudaki düşünce ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma analitik tipte kesitsel bir çalışma olup Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta olan hekimlere uygulanmıştır. Çalışmaya katılan hekimlerin sanatla ilgisi, sanatın tıp uygulamalarına ve günlük yaşama olan etkisi hakkındaki düşünce ve tutumlarını saptamak amacıyla çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşan bir anket hazırlanarak internet ortamında ve yüz yüze uygulanmıştır. İstatistik değerlendirmesinde SPSS 23.v sürümü kullanılmıştır. Kategorik verilerin gruplar arası karşılaştırmasında Pearson ki-kare ve Fischer's exact test, sayısal verilerin normal dağılımına bakmak için Shapiro-Wilk Testi, normal dağılıma uymayan sayısal verilerin analizinde ikili gruplarda Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects and physicians' point of view on the art activities and courses on medical practice. Materials and Method: This is an analytical cross-sectional study applied to the physicians working in İzmir Tepecik Training and Research Hospital. The study was applied as an online and face to face questionarre to detect physicians' interest in art; thoughts and the views on the effects of the art on medical practice and daily life. The questionarre had multiple-choice and open ended questions. The data obtained from the questionarre form were encoded in the SPSS 23.v package program. To compare the categorical data of the intergrpups, Pearson chi-square and Fischer's exact test was used. To observe the normal distribution of the numerical data, Shapiro Wilk test was used. To analyzing the non normal distrubution of the numerical data in two variable groups, Mann-Whitney U test was used. Statistical significance level accepted as