Sekizinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi akademik başarısının yordayıcısı olarak öğrenme ihtiyacı, fen öğrenimine yönelimleri ve genel öğretim ilkelerinin kullanılma durumu
The learning needs of eighth grade students as a predictive of academic success in science, their tendencies to science education, and the use of general teaching principles
  1. Tez No: 680906
  2. Yazar: BURAK KIZILASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın genel amacı öğrenme ihtiyaçları, fen öğrenimine yönelim ve genel öğretim ilkeleri değişkenlerinin ortaokul kademesi sekizinci sınıf düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarısı üzerindeki yordama düzeyinin bir yapısal eşitlik modeliyle incelenmesi ve bu değişkenlerin betimsel olarak değerlendirilmesidir. Bu bağlamda yürütülen araştırmanın gerçekleştirilmesinde“genel tarama modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde Kahramanmaraş ili Göksun ve Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul kademesi sekizinci sınıf düzeyinde öğrenim gören 371 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Öğrenme İhtiyaçları Ölçeği, Fen Öğrenimine Yönelim Ölçeği, Genel Öğretim İlkeleri Ölçeği ve Fen Bilimleri Dersi Akademik Başarı Testi ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 24 ve AMOS 24 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın alt amaçlarına ilişkin veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma teknikleriyle, araştırmanın hipotezlerine ilişkin veriler ise AFA, DFA ve yapısal eşitlik modeli ile çözümlenmiştir. Araştırmanın birinci alt amacına ait, öğrencilerin fen bilimleri derslerine ilişkin öğrenme ihtiyacı farkındalıklarının yüksek düzeyde olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. İkinci alt amaca ilişkin öğrencilerin fen öğrenimine yönelim düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın üçüncü alt amacında öğretmenlerin genel öğretim ilkelerini yüksek düzeyde kullandıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Dördüncü alt amaca ilişkin, öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarı seviyesinin ise düşük olduğu sonucu ile karşılaşılmıştır. Öte yandan araştırmanın hipotezlerine ait; öğrenme ihtiyaçları, genel öğretim ilkelerinin kullanımı ile fen öğrenimine yönelimin birlikte fen bilimleri dersi akademik başarısını anlamlı olarak etkilediği ve açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Başka bir deyişle öğrenme ihtiyaçlarının, genel öğretim ilkeleri ile fen öğrenimine yönelimin, ortaokul kademesi sekizinci sınıf düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarısının önemli yordayıcıları oldukları tespit edilmiştir. Bu doğrultuda araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is the evaluation that learning need, tendency to science education, and general teaching principles variables' predictive level's effect on the academic achievement of 8th grade science lesson students by structural equation modeling, and the descriptively explaining of the variables. ''General Screening Model'' was used in this study. The study group of the research is made up of 371 8th grade students studying in Göksun and Elbistan districts, Kahramanmaraş province, in the second term of 2020-2021, at schools which are affiliated with the District Directorate of National Education. Data of the research were collected by Learning Need Test, Tendency to Science Education Test, Use of General Teaching Principles Test and Academic Achievement Test. The data,were analyzed by using SPSS 24 and AMOS 24 programs. Data about the sup-purpose of the research were analyzed by frequency, percentage, arithmetic mean, and standard deviation techniques. Data about the hypothesis were analyzed by EFA, CFA, and structural equation modeling. About the first sup-purpose of the research, students' awareness level of science lesson learning needs was found high. About the second sub-purpose, the tendency to science education of students was found high. About the third sub-purpose, it was found that teachers' using level of general teaching principles is high. About the data related with the hypothesis of the research; learning needs, general teaching principles, and tendency to science learning meaningfully affect and explain academic achievement of the science lesson. In other words, it was found that learning needs, use of general teaching principles, and tendency to science education are essential predictors of the science lesson academic achievement. Consequently, diverse suggestions were presented in the light of outcomes of the research.