Fen bilgisi öğretiminde genetik ünitesinin kavranmasında çoklu zeka kuramının öğrenci başarısına etkisi
The effect of the multiple intelligence theory on the success of a student in understanding ? the genetics unit ? in science teaching
- Tez No: 189965
- Danışmanlar: PROF. RAMAZAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin fen bilgisinin temel konularından birisi olan genetik ünitesindeki başarılarına, öğrendikleri bilgilerin kalıcılığına, tutum ve algılamalarına çoklu zeka kuramına dayalı öğretimin etkisini araştırmaktır.Ön test- son test kontrol grup tasarımının kullanıldığı bu deneysel çalışma, 2004?2005 eğitim öğretim yılının güz ve bahar döneminde Ankara ili Yenimahalle ilçesi Ergazi İlköğretim okulundaki 8-A (N=23) ve 8-B (N= 28) sınıflarında öğrenim gören toplam 51 öğrenciyle gerçekleştirilmiş, uygulama, haftada her bir sınıf için 3 ve toplamda 6 saat olmak koşuluyla yaklaşık olarak 2 aya yakın bir süre boyunca yapılmıştır. Kontrol grubunda fen bilgisi dersleri geleneksel öğretim yaklaşımına dayalı olarak işlenirken, deney grubunda Çoklu Zeka Kuramı'na dayalı, öğrenci merkezli aktivitelerle işlenmiştir.Araştırmada, fen bilgisi dersi dikkate alınarak ?Genetik? ünitesi kapsamındaki kavramlar işlenmiştir. Çalışmanın başlangıcında, tüm öğrencilere Çoklu Zeka Gözlem Formu Değerlendirme Anketi (ÇZGFDA), Tutum Ölçeği (TÖ) ve Ön Bilgi Testi (ÖBT) uygulanmıştır. Başarı Testi ile Tutum ölçeği çalışma bittikten sonra kontrol ve deney grubu öğrencilerine birlikte uygulanmıştır. Buna ilaveten Kalıcılık testi (KT), uygulama bittikten yaklaşık 1 ay sonra her iki gruba uygulanarak öğrencilerin zihinlerinde kalan bilgiler ölçülmüştür.Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS 11.0 (Statistical Package for Social Science) bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hipotezlerin değerlendirilmesinde ANCOVA (Analysis of Covariance), t-testi, z-testi kullanılmıştır. Ayrıca deney ve kontrol gruplarındaki tutum anketindeki her soruya verdikleri cevaplar arasındaki olası farklılıkları incelemek için chi-square (ki-kare) ve Çapraz tablolar (Crosstabs) kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarının istatistiksel analizleri, fen derslerini Çoklu Zeka Kuramı etkinlikleriyle işleyen deney grubu öğrencilerinin hem akademik başarılarının hem de öğrendikleri konuların kalıcılığının, kontrol grubu öğrencilerinden, anlamlı olarak daha iyi olduğunu göstermiştir. Bağımsız iki örnek t-testi (Independent samples t-test) ön test olarak uygulanan ön bilgi testi sonuçlarında, gruplar arasında önemli farklılıklar olmadığını, ancak son test olarak uygulanan başarı testi ile kalıcılık testi sonuçları, deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı farklılıkların olduğunu göstermiştir. ANCOVA sonuçlarına göre öğrencilerin sahip oldukları doğa zekasının, fen bilgisine karşı tutumları üzerine etkisinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca ANCOVA sonuçlarına göre öğrencilerin ön test puanları ile tutum testi ortalama puanları arasında anlamlı bir farkın olduğu ortaya çıkmıştır.Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, fen bilgisi eğitiminde genetik ünitesindeki öğrenci başarılarında Çoklu Zeka Kuramı'nın daha etkili olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to do a research on the effect of the multiple intelligence theory on the success of a student in understanding ? The Genetics Unit ? in science teaching.This experimental study, in which the concepts of pre-test and the final test groups were used, was carried on 51 students going on their educations in Ergazi Primary School in Yenimahalle, a district of Ankara, in spring and fall semesters of 2004-2005 education year. The application was carried out on every class for approximately more than 2 months provided that it took 3 hours for each class and 6 hours for total. In the experiment group, science lessons were given with student centered activities based on Multiple Intelligence Theory whereas in the control group the lessons were given with traditional teaching approach/ methods.In this research, the concept of ? The Genetics Unit ? was taught by taking science lessons into consideration. In the beginning of this study, ? An Equiry on the Evaluation of the Multiple Intelligence Observation Form,? ? An Attitude Tester ?and a ? Prior Knowledge Tests? were applies on every student. In addition, A permanence Test was done by doing A Success Test in both groups approximately a month after the work finished.The results acquired from study were evaluated by using SPSS 11.0 (Statistical Package for Social Science) computer programme. ANCOVA, t-test and z-test were used in the evaluation of the hypotheses. In addition to these chi-square and crosstabs were used to examine the possible differences between the answers given in both experiment and control groups.Statical analysises of the research results showed that both the academic success and the permanence of the subjects that are learned by the students who took science lessons with Multiple Intelligence Theory in the experiment group were highly better than the students? in the control group. The results of the Prior Knowledge Tests (PKTs) in which two independent sample t-tests were done as pres-tests showed that there was not an important difference between the groups, but the Achievment Tests (ATs), which was done as the final test, and the results of the permanence test showed that there were great differences, in favour of the students in the experiment group. According to the results of ANCOVA, the natural intelligence of the students had a great effect on their attitudes towards Science. In addition according to ANCOVA results, there was a great difference between the students? pre-test marks and their average Attitude Test marks.Taking the results of this research as a base it can be infered that Multiple Intelligence Theory is more effective in teaching ? The Genetics Unit ? in science education and in the level of students? success than traditional methods.