Romatoid artritli hastalarda nötrofil lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacminin hastalık aktivitesi ile ilişkisi
The rate of neutrophil lymphocyte and the relationship of average thrombocyte volume with disease activity in patients with rheumatoid artritis
- Tez No: 680905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT İBRAHİM AKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Romatoid artrit (RA), immün kaynaklı kronik inflamasyon ile karakterize değişken klinik seyir gösterebilen, oluşumunda genetik yatkınlığın önemli yeri olduğuna inanılan bir hastalıktır. Hastalıkta temel etkilenen bölge eklemlerin sinovyal hattı, bursa ve tendon kılıflarıdır. Etkin ve hızlı tedavi verilmeyen hastalarda kalıcı ve yaşam kalitesini etkileyen deformiteler gelişebilir. Tedavi kronik inflamasyonu baskılamaya yöneliktir ve genellikle hastalık aktivite skoru (DAS28) ile takip edilir. Çalışmamızda romatoit artritte gelişiminde rol aldığı öne sürülen inflamasyonun, yine sistemik inflamasyonun yeni belirteçleri olan ortalama trombosit hacmi ve nötrofil lenfosit oranıyla olan olası ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Çalışmamıza Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniklerine Mart 2012 ve Mart 2013 tarihleri arasında başvuran, çalışma kriterlerine uyan romatoit artritli hasta dosyaları tarandı. Ortalama trombosit hacmini etkilediği bilinen; tiroid fonksiyon bozuklukları, geçirilmiş veya mevcut kalp hastalıkları, malignite, akut koroner sendrom, diabetes mellitus, serebrovasküler olaylar, preeklempsi, renal arter stenozu, hiperkolesterolemi, sigara içimi olanlar dahil edilmedi. Bu hastaların romatoit artrit hastalık aktivitesi skorları DAS28 hesap makineleriyle ölçüldü. Bu ölçümler hastaların ortalama trombosit hacmi ve nötrofil lenfosit oranı değerleriyle karşılaştırıldı. Verilerin istatiksel değerlendirmeleri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) IBM.20 sürümü kullanılarak yapıldı. Veriler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Birden çok grup arası anlamlılık değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis testi iki gurup arası anlamlılık testi için Mann –Whitney U testi, gruplar arası anlamlılık testi için Ki-Kare testi kullanıldı. Grupların sedimentasyon, CRP, MPV, NLO, DAS28 skorları, nötrofil ve lenfosit sayıları incelendi. Bizim çalışmamızda romatoit artrit hastalık aktivitesi ile ortalama trombosit hacmi arasında (subgruplar dahil) istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p:0,14 ve p: 0,13). Hastalık aktivitesi ile nötrofil lenfosit oranı arasında anlamlı korelasyon mevcuttu (r:0,340 ve p:0,001), fakat bu korelasyon subgruplar arasında istatiksel olarak anlamlı değildi (p:0,247 ve p:0,48). Sonuç olarak romatoit artrit hastalık aktivitesi ile ortalama trombosit hacmi ve nötrofil lenfosit oranı arasındaki ilişkiyi araştıracak daha geniş çapta çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a disease that can show a variable clinical course characterized by chronic inflammation of immune origin, and is believed to have an important role in the formation of genetic predisposition. The main affected area in the disease is the synovial line of the joints, bursa and tendon sheaths. Permanent deformities that affect the quality of life may develop in patients who are not treated effectively and quickly. Treatment is aimed at suppressing chronic inflammation and is usually followed by the disease activity score (DAS28). The files of patients with rheumatoid arthritis who applied to the Rheumatology outpatient clinics of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between March 2012 and March 2013 and met the study criteria were scanned. Known to affect the mean platelet volume; Those with thyroid dysfunctions, previous or current heart diseases, malignancy, acute coronary syndrome, diabetes mellitus, cerebrovascular events, preeclampsia, renal artery stenosis, hypercholesterolemia, smoking were not included. The rheumatoid arthritis disease activity scores of these patients were measured with DAS28 calculators. These measurements were compared with the mean platelet volume and neutrophil lymphocyte ratio values of the patients. Statistical evaluations of the data were performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) IBM.20 version. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationship between the data. The Kruskal-Wallis test was used to evaluate the significance between multiple groups, the Mann-Whitney U test was used for the significance test between two groups, and the Chi-Square test was used for the between-group significance test. Sedimentation, CRP, MPV, NLR, DAS28 scores, neutrophil and lymphocyte counts of the groups were examined. In our study, no statistically significant correlation was found between rheumatoid arthritis disease activity and mean platelet volume (including subgroups) (p:0.14 and p:0.13). There was a significant correlation between disease activity and neutrophil lymphocyte ratio (r:0.340 and p:0.001), but this correlation was not statistically significant between subgroups (p:0.247 and p:0.48). In conclusion, larger studies are needed to investigate the relationship between rheumatoid arthritis disease activity and mean platelet volume and neutrophil lymphocyte ratio.