Arkeolojik sit alanlarındaki kalelerin koruma ve kullanımına ilişkin ortak değerlerin belirlenmesi. Sivas Kalesi örneği
- Tez No: 68091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KUMBARACIBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ARKEOLOJİK SİT ALANLARINDAKİ KALELERİN KORUMA VE KULLANIMINA İLİŞKİN ORTAK DEĞERLERİN BELİRLENMESİ, SİVAS KALESİ ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Erhan PALA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Arkeolojik sit alanlarındaki kalelerin koruma ve kullanımına ilişkin ortak değerlerin belirlenmesi araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Uygulamaya yönelik sorunların aşılmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Sit alanları ile ilgili genel tanımlar ve kavramlar açıklanmış, arkeolojik sit alanlarının fiziksel ve niteliksel gruplaması yapılmıştır. Arkeolojik sit alanlarının koruma ve kullanma sorunları yedi ana başlık altında ortaya konmuştur. Bayburt, Anamur, Niğde kaleleri örnekleri irdelenerek bir yöntem oluşturulmuştur. Bu yöntem Sivas Kalesi örneğine uygulanarak koruma ve kullanıma ilişkin öneriler getirilmiştir. Bilim Kodu : 601. 05. 03. Anahtar Kelimeler : Arkeolojik sit, Kale, Koruma-Kullanma, Yöntem, Yeniden kullanım. Sayfa Adedi : 146 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Can Kumbaracıbaşı
Özet (Çeviri)
IDENTIFICATION OF THE COMMON VALUES RELATED TO PROTECTION AND USE OF CITADELS WITHIN THE ARCHEOLOGICAL SITE AREAS, CITADEL OF SIVAS (M.Sc.Thesis) Erhan PALA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 1997 ABSTRACT The aim of this thesis is to define the common values concerning the protection and uses of citadels within archeological sites. The objective of this research is to investigate the implementation problems in practice. General definitions and concepts are explained about site areas. Archeological site areas are grouped physically and qualitatively. This aspect is best dealt with categorizing the problems into seven groups that deals with protection and use. The research aims to achieve a systematic approach by presenting a method. The Citadels of Bayburt, Anamur and Niğde were examined in order to develop this method. The method is applied to the Citadel of Sivas and certain proposals are aimed to be. Science code : 601.05.03 Key Words : Archeological site, Citadel, Protection, Use, Method, Reuse Page number : 146 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Can Kumbaracıbaşı