Kırıkkale orthopter'lerinin fauna ekoloji ve taksonomisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 68092
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET Ö. KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
KIRIKKALE ORTHOPTER'LERININ FAUNA EKOLOJİ VE TAKSONOMİSİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR (Doktora Tezi) Mustafa ÜNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1997 ÖZET Kırıkkale vilayetinden yazar tarafından 1994-1996 yılları arasında 92 lokaliteden toplanan 12 familya, 51 cins ve 93 türe ait toplam 4200 Orthopter örneği faunistik, taksonomik ve ekolojik açıdan değerlendirilmiştir. Çalışma alanın konumu, iklimi, bitki örtüsü ve Orthoptera faunası ile ilgili önceki bilgiler belirtilmiştir. Toplama yapılan lokalitelerdeki habitatlar tanımlanmış, bazı habitat tipleri resmedilmiş, toplama metotları kısaca açıklanmıştır. Bulgular bölümünde türler taksonomik sıralama içerisinde ele alınmıştır. Tespit edilen her takson için teşhis anahtarı tertip edilmiş, açıklayıcı şekiller verilmiştir. Kullanılan taksonların geçerli isimleri Uluslarası Zoolojik Nomenklatür Kurallarına uygun olarak seçilmiş ve tertiplenmiştir. Cins ve tür grubu taksonların orjinal taksonomik referansları verilmiştir. Bölgede daha önce tespit edilen türlere ait faunistik referanslar belirtilmiştir. İncelenen materyal, her tür için gerekli toplama bilgileriyle düzenlenmiştir. Türlerin dağılışı, Türkiye'deki ve dışarıdaki olmak üzere iki kategoride ele alınmıştır. Bölgedeki her türün, belirlenen ekolojik özelliklerinden bahsedilmiştir. Sonuçlar faunistik, taksonomik ve ekolojik açıdan değerlendirilmiştir. Toplam 75 tür Kırıkkale vilayeti için yeni iken, 1 tür (Chorthippus dorsatus) ise Türkiye faunası için yeni kayıttır. Alandaki nadir veya az bilinen türler tartışılmıştır. Familya grubu taksonları nomenklatür yönünden tartışılmış ve bazı türlerin taksonomik durumları değerlendirilmiştir. Alanda tespit edilen türler ekolojik olarak tartışılmış, endemiklerin oranı belirtilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401 04 04 Orthoptera, Kırıkkale, taksonomi, fauna, ekoloji. 223 Prof. Dr. Ahmet Ömer Koçak
Özet (Çeviri)
II STUDIES ON THE FAUNA ECOLOGY AND TAXONOMY OF ORTHOPTERA OF KIRIKKALE (Doctoral Thesis) Mustafa ÜNAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1997 ABSTRACT Totally 4200 specimens, belonging to 93 species in 51 genera and 12 families, collected by the author in the years of 1994-1996 from 92 localities in the province of Kırıkkale (Central Anatolia). The location of the area studied, climatic peculiarities, plant cover, and the previous knowledge on the Orthoptera fauna of the province are mentioned. The habitats in the localities, where the specimens collected are described, some of them illustrated. Collecting methods are briefly explained. Each species are arranged taxonomically in the chapter of Results. Determination keys are established for each taxa recorded, explanatory figures are given. The valid names of the taxa used are selected and arranged according to the International Code of the Zoological Nomenclature. Original taxonomical references of the taxa of species and genus-groups are given. Faunistical references of the species recorded previously in the studied area are mentioned. Material examined is arranged for each species, with the necessary collecting data. Distribution of the species are put in order in two categories, in Turkey and in abroad. Ecological peculiarities for each species are determined. Conclusions are evaluated from faunistical, taxonomical, and ecological standpoints. Totally 15 species are new to the Province Kırıkkale, while 1 species {Chorthippus dorsatus) new to Turkey. Rare and little known species in the area are discussed. Family group names are critized nomenclaturally, taxonomical status of some species are evaluated. Species are discussed ecologically, the ratio of the endemics are cited. Science Code Key Words Page number Adviser 401 04 04 Orthoptera, Kırıkkale, taksonomi, fauna, ekoloji. 223 Prof. Dr. Ahmet Ömer Koçak