21. yüzyıl çağdaş sanatında kinetik tipografi uygulamaları
Kinetic typography applications in 21st century contemporary art
  1. Tez No: 680916
  2. Yazar: DİDEM ERİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI YAKUP ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
“21. Yüzyıl Çağdaş Sanatında Kinetik Tipografi Uygulamaları”adlı bu araştırmada günümüz çağdaş sanatı ile grafik tasarımında gelişen hareket algısı ele alınmıştır. Geçmişten günümüze hareketin sadece grafik tasarımda değil, birçok sanat akımında ortaya çıktığı ve hareketin bu akımlara öncü olduğu gözlemlenmiştir. İki veya üç boyutlu yüzeylerden ekranlara geçiş sürecini de anlatan bu çalışma, günümüz teknolojik olanaklarının kinetik eserlere önemli bir çözüm kaynağı olduğunu göstermiştir. Dünyanın dört bir yanından bu alanda üreten sanatçıların ve tasarımcıların katıldığı festivaller, sergiler ve seminerler sanatın ve tasarımın teknoloji ile yeni bir yöne geçtiğini desteklemiştir. Artık sadece bir eserin fikri ve oluşum süreci değil, eserin hareketi de tasarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research named“Kinetic Typography Applications in 21st Century Contemporary Art”, today's contemporary art and the perception of motion in graphic design are discussed. It has been observed that the motion from the past to the present has emerged not only in graphic design, but also in many art movements, and the motion has been a pioneer in these movements. This study, which also describes the process of transition from two or three dimensional surfaces to screens, has shown that today's technological possibilities are an important source for kinetic artworks. Festivals, exhibitions and seminars attended by artists and designers from all over the world have supported the transition of art and design to a new direction with technology. Now, not only the idea and formation process of a work, but also the movement of the work is designed.