Türkiye'de yaşayan yabancıların Türkçe öğrenme/kullanma durumları üzerine bir inceleme
An examination of learning/using Turkish as a foreign language by foreigners who reside in Turkey
- Tez No: 680917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye son yıllarda Avrupa, Amerika, Rusya, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetlerinden yoğun göç alan ülke konumuna gelmiştir. Antalya Türkiye'ye göç eden yabancıların en çok tercih ettiğin illerden biridir. İnsanoğlu yaşadığı çevreye uyum sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak için yeni bir dil öğrenme durumunda kalabilir. Türkiye'deki yabancıların topluma uyum sağlayabilmesi, toplumla bütünleşmesi, toplumdaki insanlarla iletişim kurabilmesi, sosyal, kültürel hayata katılabilmesi için Türkçe konuşmaları büyük bir önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yaşayan yabancıların Türkçe öğrenme/kullanma durumlarını ortaya çıkarmaktır. Araştırmada Antalya'nın Gazipaşa, Alanya, Konyaaltı, Kemer ve Kaş ilçelerinde yaşayan yabancılar örneklem olarak seçilmiştir. Katılımcıların Türkçe öğrenme amaçları, günlük hayatta Türkçeyi kullanma durumları ve Türkçe öğrenirken karşılaştıkları güçlükleri tespit etmek için nicel veri toplama yöntemlerinden biri olan anket uygulaması yapılmış ve katılımcıların görüşleri alınmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucu, Türkiye'ye yerleşen ve hayatını burada devam ettirmek isteyen yabancıların toplumla bütünleşmek, kendilerini topluma ait hissetmek ve günlük hayattaki ihtiyaçlarını karşılamak için Türkçe öğrenmeleri gerektiğini düşündükleri saptanmıştır. Bu da Türkiye'de yaşayan yabancıların bütünleştirici motivasyonlarının yüksek olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen yabancıların Türkçeyi kullanma durumlarına bakıldığında, Türkiye'de yaşayan yabancıların günlük hayatta özellikle çarşıda, pazarda, sokakta, günlük hayatın içinde Türkçeyi kullanmaya çalıştıkları saptanmıştır. Ancak bununla birlikte Türkçe öğrenirken/kullanırken çeşitli güçlüklerle karşılaşmaktadırlar. Bu güçlükler Türkçenin morfolojik, söz dizimsel özellikleri, alfabe farklılıkları, standart ile günlük konuşma dili arasındaki farklardır. Bunların yanı sıra Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen kişilerin“Türkçenin zor bir dil”olduğu algısı da yabancıların Türkçeyi öğrenme süreci üzerinde olumsuz bir unsur olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Turkey has become a country that has seen significant immigration from Europe, America, Russia, the Middle East and the Turkish Republics. Antalya is one of the most popular provinces for foreigners who have migrated to Turkey. People may have to learn a new language in order to adapt to their new environment and fulfil their needs. It is of great importance for foreigners in Turkey to speak Turkish so that they can adapt to society; integrate and communicate effectively with the people, and participate in social and cultural life. The aim of this research is to reveal the ways in which foreigners living in Turkey learn and use Turkish language. Foreigners living in Gazipaşa, Alanya, Konyaaltı, Kemer and Kaş districts of Antalya were selected as the sample for this study. In order to determine the participants' reasons for learning Turkish, their use of Turkish in daily life and the difficulties they may encounter while learning Turkish, a questionnaire employing quantitative data collection methods was used and the opinions of the participants were sought. The data collected within the scope of the research were analyzed using the SPSS 25.0 package program. As a result of the research, it has been determined that foreigners who have settled in Turkey and want to continue their life here think that they need to learn Turkish in order to integrate with the society, to feel themselves belong to the society and to meet their daily needs. This reveals that the integrative motivation of foreigners living in Turkey is high. Considering the use of Turkish by foreigners who learn Turkish as a foreign language, it has been determined that foreigners living in Turkey try to use Turkish in their daily life, especially in the market, shops, street, and daily life. However, they face various difficulties while learning/using Turkish. These difficulties are the morphological and syntactic features of Turkish, alphabet differences, and differences between standard and colloquial language. In addition to the above, there is also a general perception from people learning Turkish as a foreign language that“Turkish is a difficult language”and this has been identified as another negative factor in the process of learning Turkish by foreigners.