Öğrencilerde sosyal medya bağımlılığı ile dürtüsellik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social media addiction and impulsivity in students
- Tez No: 680920
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada öğrencilerde sosyal medya bağımlılığı ve dürtüsellik arasındaki ilişki ve söz konusu değişkenlerin; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, yaşanılan yer, sigara ve alkol kullanımı gibi birtakım sosyodemografik verilerle farklılık oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Öğrencilerde sosyal medya bağımlılığı ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan bu çalışmaya 15 yaş ve üzeri bireylerden oluşan 3751 kadın ve 1558 erkek olmak üzere toplam 5309 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara sosyal medya kullanımları ve dürtüsellikle ilgili sorular yöneltilmiştir. Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) için dizayn edilen özel bir dijital platform aracılığı ile veriler toplanmıştır. Örneklem seçimi kar topu yaklaşımı ile yapılmış olup, 2020 Aralık ayından – 2021 Şubat ayına kadar sürmüştür. Araştırma kapsamında elde edilen veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) ile çözümlenmiştir. Araştırmada Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı, Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu ve Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğrencilerde sosyal medya bağımlılığı ile dürtüsellik arasında pozitif anlamlı ilişki saptanmıştır. Aynı zamanda, kadın öğrencilerde sosyal medya bağımlılığının erkeklere göre daha yüksek olduğu görülürken, dürtüsellik alt boyutlarından motor dürtüsellik haricinde cinsiyet ile dürtüsellik arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir. Motor dürtüsellik düzeyi ise erkek öğrencilerde anlamlı düzeyde kadınlardan daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, porno izleyen öğrencilerin izlemeyenlere göre sosyal medya bağımlılığı daha yüksek bulunurken; boşanmış/dul öğrencilerin sosyal medya bağımlılığının bekar ve evlilere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğuna da ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların, ilerleyen dönemlerde sosyal medya bağımlılığı ile dürtüsellik ve ilişkili psikolojik faktörlerin ele alınması bakımından yol gösterici veriler sunduğu düşünülmektedir. Yapılacak çalışmalarla bulgular desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, It was examined whether the relationship between social media addiction and impulsivity in students and the relevant variables differentiate according to some sociodemographic data such as gender, age, education level, marital status, place of residence, smoking and alcohol use. The study which aims to examine the relationship between social media addiction and impulsivity in students was conducted on a total number of 5309 students, including 3751 female and 1558 male individuals aged 15 and over. Participants were asked questions about their use of social media and impulsivity. The data were collected through a special digital platform designed for the Turkey Epidemic Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19). Snowball sampling was used as a sampling method in this study, which lasted from December 2020 to February 2021. The data collected throughout the research were analyzed with the Statistical Package for the Social Sciences program (SPSS). Bergen Social Media Addiction Scale, Barratt Impulsivity Scale Short Form and Sociodemographic Variables Questionnaire were used within the research. In accordance with the findings of this study, it is revealed that social media addiction was positively correlated with the impulsivity in students. Furthermore, while it was revealed that social media addiction was higher in female students than in males, it was ascertained that there was no significant correlation between gender and impulsivity, The motor impulsivity level was found to be significantly higher in male students than in females. Additionally, social media addiction of the students who watch porn was found to be higher than those who doesn't not watch porn, while the social media addiction of divorced/widowed students was found to be significantly higher than those of single and married students. The findings in this study are thought to provide guiding data for the future works in terms of dealing with the social media addiction and impulsivity and related psychological factors. Findings can be supported by further studies.