Arif Melikov'un 8. senfonisi'nin müzikal ve besteleme tekniği açısından incelenmesi
Analysis of Arif Melikov's 8th symphony in terms of musical and composition techniques
  1. Tez No: 680930
  2. Yazar: NERMİNE ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSİM DOLGUN ILDIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Biyografi, Müzik, Sanat Tarihi, Biography, Music, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Her bestecinin müzikal yaşamı, genellikle bu süreçte ortaya koydukları eserler, yöneldikleri türler ve stiller açısından değerlendirilebilir. Tarihte kimi besteci müzikal yaşamı boyunca tek stile sadık kalıp belirli bir türde çalışmalarını sürdürme eğilimliyken, kimisi de sürekli stil değişimine yönelip müzik literatürünün neredeyse tüm türlerini deneyimleme özelliğiyle bilinmektedir. Arif Melikov, bir besteci olarak kendine özgü stilini koruyan, fakat bununla birlikte her dönem farklı bir bakış açısı ortaya koyabilen besteciler kategorisinde düşünülebilir. Birçok müzik türünde eseri olmasına rağmen, daha çok baleleri ve senfonileri ile bilinir. Bu çalışmada bestecinin son senfonisi olarak bilinen 8. Senfonisi Ebediyet, besteleme tekniği ve müzikal açıdan incelenmiştir. Ayrıca eserin yazılma öyküsü, bestecinin kullandığı teknik yöntemler ve eserde yer alan şiirler ve şairleri Nazım Hikmet ve Elmas Yıldırım hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Eserde yer alan şiirlerde vatan hasreti teması iki farklı şairin farklı yaklaşımlarıyla vurgulanmaktadır. Bestecinin bu durumu eserin içerik ve konusunu daha açık ifade edebilmek için kullanması dikkate değerdir. Melikov bu eserde ulusal müzik ögelerinin yanı sıra bu ögeleri yeni müzik teknikleri ile birlikte ustaca harmanlamıştır. Bestecinin senfonik müzikte vokal kullanım yöntemi de dikkat çekicidir. Senfoninin bütününe form açısından bakıldığında başında ve sonunda şan parçaları, ortasında ise tını ve efektlere dayalı orkestral bir yapının yer aldığı görülmektedir. Arif Melikov Ebediyet ismini verdiği 8. Senfonisi'nde sonsuzluk kavramını kendine özgü müzikal dili ve deneyimlerini kullanarak ustaca ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Each composer's musical career can be evaluated by the compositions that they made within this period and generally by the genres and the styles that they are oriented. While some composers, throughout their career, are recognized by being remain loyal to one single style, focusing their works on a specific genre, the others experience almost every genre of music literature by being inclined to a constant change of style, in the course of history. Arif Melikov, as a composer preserved his own distinctive style, yet he can be considered in the category of composers who execute different perspectives in each era. Despite composing in various categories among music genres, he is mostly known for his ballet and symphonies. In this study, the composer's eighth symphony also known as the last, Ebediyet (eternity) is examined in terms of the composing technique and musical aspect. Moreover, the detailed information about the symphony's writing process, the technical methods, the poems in the symphony and their poets Nazim Hikmet and Elmas Yildirim, is given. In the poems, which appear in the symphony, theme of homesickness is emphasized by the two different approaches of two different poets. It is notable that the composer uses this situation to express the content and the subject of the work more clearly. Melikov, in this piece, skillfully blends these elements with new musical techniques as well as national music elements. The composer's method of using vocal in symphonic music is also striking. When the whole of the symphony examined in terms of form, it is seen that there are singing pieces at the beginning and at the end and an orchestral structure based on resonance and effects in the middle. Arif Melikov, in his eighth symphony, explains the concept of eternity by using his unique musical language and experiences.