65 yaş ve üzeri bireylerde çocukluk çağı travmaları ve sosyal medya bağımlılığının sosyodemografik gruplar açısından incelenmesi
Examination of childhood trauma and social media addiction in persons age 65 over in terms of sociodemografic groups
- Tez No: 680946
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada 65 yaş ve üzeri bireylerde sosyal medya bağımlılığı ile çocukluk çağı yaşantılarının çeşitli sosyo-demografik özellikler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 68.7 olan 152 kadın ve 142 erkek, 294 kişi katılmıştır. Veri toplamak amacıyla“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”ve“Çocukluk Çağı Yaşantıları Ölçeği”(ÇÇTÖ); analizlerde ise korelasyon ve tek yönlü varyans analizleri, bağımsız örneklem t ve tukey post-hoc çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Korelasyon analiziyle duygusal, fiziksel ve cinsel istismar, fiziksel ve duygusal ihmal, sosyal medya bağımlılığı ve ÇÇTÖ toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. Bağımsız örneklem t testiyle, cinsiyetle duygusal, fiziksel ve cinsel istismar, duygusal ihmal, sosyal medya bağımlılığı ve ÇÇTÖ toplam puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamışken; fiziksel ihmalde erkeklerin kadınlara göre ortalamaları yüksek bulunmuştur. Tek yönlü varyans analiziyle eğitim durumuyla duygusal ve fiziksel istismar, fiziksel ve duygusal ihmal, sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamışken; ÇÇTÖ puan ortalamaları arasında farklılık bulunmuş, lise grubunun lisans ve lisansüstü gruba göre puan ortalamaları yüksek çıkmıştır. Medeni durumla duygusal istismar, fiziksel ihmal, ÇÇTÖ ve sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmezken; duygusal ihmalde boşanmış-dul bireylerin bekarlara göre puan ortalamaları yüksek bulunmuştur. Sigara ve alkol kullanımında duygusal, fiziksel ve cinsel istismar, fiziksel ve duygusal ihmal, ÇÇTÖ ve sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Yaşanılan yerle duygusal istismar, fiziksel ihmal, ÇÇTÖ ve sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yokken; duygusal ihmalde kasaba/köyde yaşayanların ilçelere göre puan ortalamaları yüksek bulunmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine social media addiction and childhood experiences in individuals aged 65 and over in terms of various socio-demographic characteristics. 294 people, 152 women and 142 men, with an average age of 68.7 participated in the study. In order to collect data,“Sociodemographic Information Form”,“Bergen Social Media Addiction Scale”and“Childhood Experiences Scale”(CTQ); Correlation and one-way analysis of variance, independent sample t and tukey post-hoc multiple comparison tests were used in the analysis. No statistically significant relationship was found between correlation analysis and emotional, physical and sexual abuse, physical and emotional neglect, social media addiction, and CTQ total score averages. With the independent sample t-test, there was no significant difference between gender, emotional, physical and sexual abuse, emotional neglect, social media addiction and CTQ total score averages; In physical neglect, the average of males was higher than females. With one-way analysis of variance, there was no statistically significant difference between educational status, emotional and physical abuse, physical and emotional neglect, and social media addiction mean scores; A difference was found between the mean scores of the CTQ, and the mean score of the high school group was higher than the undergraduate and graduate groups. While no statistically significant difference was observed between marital status and mean scores of emotional abuse, physical neglect, CTQ and social media addiction; In emotional neglect, mean scores of divorced-widowed individuals were found to be higher than singles. There was no statistically significant difference between the mean scores of emotional, physical and sexual abuse, physical and emotional neglect, CTQ and social media addiction in smoking and alcohol use. While there was no statistically significant difference between the place of residence and the mean scores of emotional abuse, physical neglect, CTQ and social media addiction; In terms of emotional neglect, the average score of those living in towns/villages was higher than the districts. The findings obtained as a result of the study were discussed in line with the literature.