Mağaza tasarımı ve nöropazarlama: Mağazacılıkta konsept geliştirme sürecinde nöropazarlamanın kullanımı
Store design and neuromarketing: Concept development in merchandising use of neuromarketing in process
- Tez No: 680986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında mağazacılık sektöründe, mağaza tasarımlarının plan ve uygulamasında nöropazarlama alanından yararlanılma durumu incelenmektedir. Alanda belirleyici olan müşteri davranışları ve geri bildirimlerinin, nöropazarlama yöntemleri çerçevesinde elde edilme durumu araştırılmaktadır. Çalışma,“mağaza konsepti”sistemine dair araştırmaların, nöropazarlama teknikleri çerçevesinde değerlendirilmesi ve gerçekleştirilmesini sağlayacağından önemlidir. Bu çalışma ile; mağazacılık sisteminde kullanılan uygulamaların, markalar ve müşteriler açısından maksimum fayda yaratması hedeflenmektedir. Araştırma kapsamında yapılan literatür çalışması ile nöropazarlama alanındaki önemli kavramlar ve araştırma sürecinde kullanılan yöntemlere, mimari alanda marka kimliği kavramına, mağaza tasarım sürecini etkileyen ve yönlendiren tüm bileşenlere, mağaza planlaması sırasındaki mekân organizasyonu ve kullanılan alternatif plan tiplerine değinilmiş, son olarak müşterinin mağaza tasarımındaki rolü incelenmiştir. Literatür taraması sonrasında; mimari ve nöropazarlama alanında uzman kişiler ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve uzman görüşü mağaza tasarımında nöropazarlamanın kullanımı kapsamında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; nöropazarlama yöntemlerinin mağaza tasarım sürecinde kullanımının süre, pratiklik ve doğruluk anlamında fayda sağlayacağı, ancak klasik yöntemler olmadan tek başına yeterli olmayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; the use of neuromarketing in the planning and implementation of store designs in the retail sector is examined. The study is important as it will enable the researches on the“store concept”system to be evaluated and carried out within the framework of neuromarketing techniques. The applications used in the Merchandising System are aimed to create maximum benefit for brands and customers with using neuromarketing. In the literature study carried out within the scope of the research, important concepts in the field of neuromarketig and the methods used in the research process are explained, the concept of brand identity in the architectural field is analyzed, all the components that affect and direct the store design process are listed, the space organization during store planning and the alternative plan types used are mentioned, and finally the role of the customer in the store design is examined. After the literature review; In-depth interviews were conducted with experts in the field of architecture and neuromarketing, and the expert opinion was analyzed within the scope of the use of neuromarketing in store design. As a result of the research it has been concluded that the use of neuromarketing methods in the store design process will provide benefits in terms of time, practicality and accuracy, but it will not be sufficient alone without classical methods.