Uluslararası göç bağlamında suç sorunsalı: Türkiye'de Suriyeli göçmenler ve suça eklemlenmeleri (Kilis örneği)
The crime issue in the context of immigration: Syrian immigrants in Turkey and their articulation to crime (The case of Kilis)
  1. Tez No: 680987
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma uluslararası göç ve suç ilişkisini üç boyutlu olarak ele alarak yapılmıştır. İlk olarak göçün tarihsel arka planından yola çıkılarak kavramsal tanımlamalar yapılmıştır. Konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalar ve istatistiklerden yararlanılarak uluslararası göçün suç olgusuyla ilişkisi ele alınmıştır. İkinci boyutta ise Suriyeli sığınmacılarla ilgili olarak medya araştırması yapılmış ve Suriyeli sığınmacıların suça eklemlenmeleri üzerine algı etkisi analiz edilmiştir. Damgalama ve ayrımcılık kavramları üzerinden söylem analizi yapılarak algı çözümlemesi yapılmıştır. Üçüncü boyutta ise, Türkiye'nin oransal olarak en çok Suriyeli sığınmacı nüfusuna sahip ili olan Kilis'te alanda uzman kamu personelleriyle yapılan saha çalışmasıyla olgusal gerçekliğe ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Medya algısı ölçümü için iki yerel haber sitesi değerlendirilmeye alınmıştır. Objektif bir örneklem oluşturulması amacıyla en eski 'kilispostasi.com', ve 'kentgazetesi.biz' siteleri kullanılmıştır. Saha araştırması için ise Kilis ilinde yaşayan Suriyeli sığınmacıların suça eklemlenmelerini ortaya koymak amacıyla Suriyeli sığınmacılarla en çok ilişki kurabilecek kamu kurumlarından uzman personel ile görüşme yapılmıştır. Elde edilen verilerle Suriyeli sığınmacıların medyada sunuş biçimi ve Kilis ilinde suça eklenmeleri hakkında analizler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research has been conducted by considering the relationship between international migration and crime in three dimensions. Firstly, conceptual definitions are made based on the historical background of migration. The relationship between international migration and crime has been handled by making use of previous studies and statistics on the subject. In the second dimension, media research was conducted on the Syrian refugees and the perception effect on the Syrian refugees attachment to crime was analyzed. Discourse analysis was performed on the concepts of stigmatization and discrimination, and perception analysis was made. In the third dimension, Turkey, the province has proportionally with the population of most Syrian refugees tried to reach the factual realities of field work conducted with experts in the field of public employees in Kilis. Qualitative research method was used in the research. Two local news websites were evaluated for media perception measurement. The oldest 'kilispostasi.com' and 'kentgazetesi.biz' sites were used to create an objective sample. For the field research, in order to reveal the articulation of Syrian refugees living in Kilis province to crime, expert staffs from public institutions who can establish the most contact with Syrian refugees were interviewed. Analyzes were obtained on the way Syrian refugees presented in the media and their inclusion in crime in Kilis province with the data obtained.