Okul müdürlerinin benimsedikleri eğitim felsefelerine, yönetsel anlayışlarına ve davranışlarına yönelik okul müdürlerinin ve öğretmenlerin görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of school principals and teachers on educational philosophies, administrative understandings and behaviors adopted by school principals
  1. Tez No: 680999
  2. Yazar: SELÇUK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKAR TEKİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin benimsedikleri eğitim felsefelerinin ve yönetim anlayışları ile davranışlarının incelenmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda öncelikle okul müdürlerinin benimsedikleri eğitim felsefeleri ve okul yönetiminde sergiledikleri yönetsel davranışlar, okul müdürlerinin ve öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinin uygulandığı çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Hazırlanan görüşme formu; 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Osmaniye ilindeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan okul müdürleri ve öğretmenlere uygulanmış ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda eğitim felseleri bağlamında okul müdürlerinin kendilerini; demokratik ve eşitlikçi, yenilikçi, destekçi ve işbirlikçi, adaletli ve karşılıklı iletişimci yönetim anlayışına sahip yöneticiler olarak değerlendirdikleri; öğretmenlerin ise okul müdürlerini hümanist, eşitlikçi, katılımcı, demokratik, şeffaf ve adil yönetim anlayışını benimseyen yöneticiler olarak değerlendirdikleri görülmüştür. Yönetsel anlamda ise okul müdürlerinin herkese söz hakkı vermeye çalışan, başkalarının görüş ve düşüncelerine saygılı olmaya çalışan, paydaşların fikirlerini almaya özen gösteren bir tutum sergiledikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It is the determination of the reflections of the educational philosophies adopted by school principals on their managerial behavior in school management processes. In line with this main purpose, first of all, the educational philosophies adopted by school principals and their managerial behavior in school management are examined in line with the opinions of school principals and teachers. The data of the study, in which qualitative research methods were applied, were obtained with a semi-structured interview form. Prepared interview form; It was applied to school principals and teachers working in kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools in the province of Osmaniye in the 2020-2021 academic year, and the data obtained were analyzed with the descriptive analysis method. At the end of the research, the school principals themselves; what they consider as democratic and egalitarian, innovative, supportive and collaborative, just and mutually communicative managers with a management understanding; Teachers, on the other hand, regarded principals as humanist, egalitarian, participatory, democratic, transparent and fair management. In the administrative sense, it is understood that school principals have an attitude that tries to give everyone a voice, tries to be respectful to the opinions and thoughts of others, and takes care to get the opinions of the stakeholders.