İngilizce öğretmenlerinin teknoloji yeterliği öz-değerlendirme düzeyleri ve bu konudaki görüşlerinin incelenmesi: Aksaray ili örneği
Technological competency self-evaluation levels of english language teachers and studying their views about this topic: (Aksaray province case)
- Tez No: 680998
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin teknoloji yeterliği öz-değerlendirme düzeylerini ve konu ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın verileri ölçek ve açık uçlu soruların yer aldığı veri toplama araçları ile toplanmıştır. Araştırma Aksaray ilinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında görev yapan İngilizce öğretmenlerini kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemini Aksaray ili MEB'e bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 303 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Teknoloji Yeterliği Öz-Değerlendirme Ölçeği yardımıyla görüşleri alınan öğretmenlerin öncelikle teknoloji öz yeterlik değerlendirme durumları tespit edilmiştir. Araştırmacının hazırladığı açık uçlu sorular yoluyla da teknolojiyi kullanım durumları, yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri belirlenmeye çalışılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı yardımıyla t testleri ve tek yönlü varyans analizleri yapılmış, açık uçlu sorularla elde edilen görüşler içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda İngilizce öğretmenlerinin teknoloji öz yeterlik düzeyleri yüksek çıkmış, öz yeterliklerinin cinsiyet, mesleki kıdem, çalıştıkları öğretim kademesi, teknolojiyle ilgili bir kursa gitmeleri, e-Twinning, web 2.0 gibi platformları kullanmalarının bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin teknolojiyi genelde eğitim öğretim ortamı olarak kullandıkları; çok düşük seviyede ölçme amacıyla kullandıkları, mesleki kıdemi yüksek olanların daha fazla sorun yaşadıkları, genelde alt yapı ve internete erişim sorunu ve bilgisizlik gibi sorunlar yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sorunlara çözüm olarak hizmet içi eğitim ve kurs verilmesinin önerildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the technology competence self-evaluation levels of English teachers and their opinions on the subject. The mixed method, in which qualitative and quantitative research designs were used together, was used in the study. The data of the research was collected using data collection tools including scale and open-ended questions. The research covers English teachers working in Aksaray province in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 303 English Language Teachers working in primary, secondary and high schools in Aksaray. Teachers' technology self-efficacy assessment capacities were determined by taking their opinions with the help of Technology Competence Self-Evaluation scale. It was tried to determine teachers' technology use capacities, the problems they face and solution offers by means of open-ended questions prepared by the researcher. The data gathered was analysed through t-tests and one-way Anova via SPSS programme and the opinions obtained from open-ended questions were analyzed through content analysis. As a result of research, it was found that Technological Competency Self Evaluation Levels of English Language Teachers is high and their self-efficacy does not make a significant difference in terms of professional seniority, teachers' levels of academic work, going to technology course and using platforms like eTwinning, web 2.0. It was determined that teachers used technology as Education and Training environment, they used it on the purpose of assessment and evaluation at the lowest level, the teachers who have higher professional seniority have much more difficulties. It was also determined that they face the problems such as infrastructure, internet access problems and illiteracy. It was confirmed that teachers should take in-service training courses as a solution.