Kur'ân'da 'mütraf' kavramının yer aldığı âyetlerin tefsiri
Commentary of the verses with the concept of 'mutraf' in the Quran
  1. Tez No: 681015
  2. Yazar: ŞEYMANUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, her dönem yorumlanmayı bekleyen Allah kelâmıdır. Klasik tefsir kitaplarında genelde âyetler belli bir sıraya göre değil mushaf tertibine göre hazırlanmıştır. Bu çalışmada konu bütünlüğünün anlaşılır bir şekilde sağlanması adına farklı sûrelerde bulunan“mütraf”kavramının geçtiği âyetler bir bütün olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmadaki temel amaç“mütraf”kavramı ile ifade edilen kişilerin kimler oldukları konusunda bir kanaate vararak yapılacak yorumlara zemin hazırlamaktır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“mütraf”kavramının kelime anlamı ve Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan terim anlamına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise âyetlerin metinlerine, içinde yer alan önemli kelimelere ve âyetlerin ayrıntılı tefsirine yer verilmiştir. Araştırmada tefsir kaynakları kullanılmış, ilaveten konuyla alakalı tez ve makalelerle çalışma zenginleştirilmiş ve sonuç bölümüyle çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Quran is the word of Allah that is waiting to be interpreted in every period. In classical tafsir books, the verses are generally prepared according to the mushaf order, not in a certain order. In this study, in order to ensûre the integrity of the subject in a comprehensible way, the verses in which the concept of“mutraf”is mentioned in different surahs are tried to be handled as a whole. The main purpose of the study is to lay the groundwork for interpretations by reaching a conclusion about who the people expressed with the concept of“mutraf”are. The study consists of two parts. In the first chapter, the word meaning of the term“mutraf”and the term in the Quran are given. In the second part, the texts of the verses, the important words and detailed interpretation of the verses are discussed. In the study, commentary sources were used, in addition, the study was enriched with theses and articles related to the subject, and the study was ended with the conclusion section.