İHA'ların küresel boyuttaki yasal durumu ve analizi
Legal situation and analysis of UAVs in a global dimension
  1. Tez No: 681014
  2. Yazar: ELİF ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFSER ERDEN TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Law, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sivil ve askerî İHA kullanımı giderek artmaktadır. Bu durum gelecekte İHA'ların vazgeçilmez hava aracı olacağının kanıtıdır. İHA'lara ilişkin uluslararası ve ulusal düzeyde mevcut mevzuat geliştirilmekte veya mevzuat yok ise yapılması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Teknolojinin gerisinde kalan mevzuat başarılı olamayacağı için devletler ve diğer ilgili kişi veya kurumların küresel boyuttaki İHA mevzuatı hakkında bilgi sahibi olmaları çok önemlidir. Bu çalışmada İHA mevzuatının gerekliliğini, önemini, çeşitliliğini vurgulamak için küresel ölçekte belli ülkeler açısından İHA'lara uygulanan mevzuat araştırması gerçekleştirilmiştir. İlgili mevzuatın belirlenen analiz kriterleri çerçevesinde analizi yapılmıştır. Çalışma hukuksal bir değerlendirme niteliği taşımaktadır.“Benzerliklerin ve farklılıkların veri toplama faaliyetine katkısı nedir? Bu veri toplamanın sonuçları nelerdir? İHA'lara uygulanan mevzuat artan standartlaşma sonucu tüm ülkeler açısından tek bir metin halini alabilir mi veya almalı mı?”sorularına cevap aranmıştır. Aynı zamanda İHA mevzuatındaki eksikliklere ve ortaya çıkan zararın en aza indirilmesi için yapılması gerekenlere dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of civil and military UAVs is increasing. This is proof that UAVs will be indispensable aircraft in the future. Existing legislation at international and national level regarding UAVs is being developed or, if there is no legislation, necessary studies are carried out. It is very important for governments and other relevant persons or institutions to have knowledge informed about global UAV legislation, as legislation lagging behind technology will not be successful. In this study, to emphasize the necessity, importance and diversity of UAV legislation, a research on the legislation applied to UAVs has been carried out in terms of certain countries on a global scale. The analysis has been made within the framework of the determined analysis criteria of the relevant legislation. The study has the quality of a legal evaluation.“What is the contribution of the similarities and differences to the data collection operation? What are the consequences of this data collection? Can or should the legislation applied to UAVs become a single text for all countries as a result of increasing standardization?”answers to the questions have sought. At the same time, attention has drawn to the deficiencies in the UAV legislation and what needs to be done to minimize the resulting damage.