14-18 yaş grubu erkek futbolcularda fonksiyonel egzersiz bandı kullanılarak uygulanan 8 haftalık kuvvet antrenmanlarının sürat, dikey sıçrama, maksimal kuvvet ve şut performansına etkisi
The effect of 8-week strength training applied using a functional exercise band on speed, vertical jump, maximal strength and shooting performance in 14-18 age group male footballers
  1. Tez No: 681036
  2. Yazar: SADETTİN ERDEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KILINÇ BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 14-18 yaş grubu erkek futbolcularda fonksiyonel egzersiz bandı kullanılarak uygulanan sekiz haftalık kuvvet antrenmanlarının sürat, dikey sıçrama, maksimal kuvvet ve şut performansına etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya genç yerel futbol liglerinde oynayan 14-18 yaş grubundaki 24 futbolcu gönüllük esası ile katıldı. Araştırma, deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olmak üzere iki grup şeklinde tasarlandı. Araştırmanın deney grubuna temel futbol antrenmanları ile birlikte sekiz hafta süresince haftada üç gün TRX antrenmanları uygulanırken araştırmanın kontrol grubuna yalnızca aynı sürede düzenli olarak temel futbol antrenmanı uygulandı. Her iki gruptaki futbolculara antrenmanlardan önce ve sekiz haftalık antrenmanlardan sonra sürat, dikey sıçrama, maksimal kuvvet ve şut isabet testleri uygulanarak TRX antrenmanlarının etkisi araştırıldı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı. Verilerin normallik düzeyleri Shapiro-Wilk testi aracılığıyla belirlendi. Normallik varsayımını sağlayan verilerin analizinde parametrik testlerden independent samples t-testi ve paired samples t-testi kullanıldı. Araştırma bulgularına göre deney grubunda dikey sıçrama, benchpress maksimal kuvvet, squat maksimal kuvvet ve şut isabet testlerinde son testler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenirken (p0,05). Kontrol grubunda ise dikey sıçrama ve şut isabet testlerinde son testler lehine anlamlı bir fark belirlenirken (p0.05). Sonuç olarak genç erkek futbolculara uygulanan sekiz haftalık fonksiyonel egzersiz bandı antrenmanlarının sürat, dikey sıçrama, maksimal kuvvet ve şut performansını arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of eight-week strength training using functional exercise band on speed, vertical jump, maximal strength and shot performance in 14-18 age group male soccer players. 24 football players in the 14-18 age group who play in young local football leagues participated in the study on a voluntary basis. The research was designed in two groups as the experimental group (n=12) and the control group (n=12). TRX training was applied to the experimental group of the study, along with basic football training, three days a week for eight weeks. Basic football training was applied to the control group of the study on a regular basis only in the same period of time. The effect of TRX training was investigated by applying speed, vertical jump, maximal strength and shooting accuracy tests to the players in both groups before and after eight weeks of training. SPSS program was used to analyze the data obtained from the research. The normality levels of the data were determined using the Shapiro-Wilk test. Among the parametric tests, independent samples t-test and paired samples t-test were used in the analysis of the data providing the normality assumption. According to the research findings, a statistically significant difference was found in the experimental group in favor of the posttests in vertical jump, benchpress maximal force, squat maximal force and shot hit tests (p0.05). In the control group, a significant difference was found in favor of posttests in vertical jump and shot hit tests (p0.05). As a result, it can be said that eight-week functional exercise band training applied to young male soccer players increased speed, vertical jump, maximal strength and shooting performance.