Futbolda farklı yaş grubuna uygulanan düzeltici egzersizlerin fonksiyonel hareket analizi ve atletik performansa etkisi
The effect of corrective exercises applied to different age groups in football on functional movement analysis and athletic performance
- Tez No: 784835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmasının amacı, farklı yaş grubu futbolcularına uygulanan 8 haftalık düzeltici egzersizlerin fonksiyonel hareket analizi ve atletik performanslarının karşılaştırılmasının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya yaşları 14-30 arasında değişen toplam sağlıklı 40 gönüllü (U-14 20 sporcu erkek, A-takım 18 yaş ve üstü 20 sporcu erkek) çalışmaya katılmıştır. Çalışma Samsun/Vezirköprü ilçesi Vezirköprü Belediyespor futbolcularına gerçekleştirilmiştir. Futbolcular kendi yaş grupları kategorisinde homojen olarak 2 gruba ayrılmıştır. Tüm gruplar haftada 5 gün futbol antrenmanına katılmıştır. Çalışma toplam 8 hafta uygulanmıştır. Her iki yaş düzeltici egzersiz grubuna (DEG) düzeltici egzersiz programı (DEP) 8 hafta yaptırılırken kontrol gruplarına (KG) normal antrenman programları uygulanmıştır. Çalışma öncesinde ve sonrasında durarak uzun atlama, çeviklik, denge, sürat, mekik koşusu, şınav, otur uzan testi, sağlık topu fırlatma, dikey sıçrama, FHT testleri uygulandı. Bulgular: Verilere göre (U-14) takım kontrol grubu (KG) ile düzeltici egzersiz (DEG) arasında ön test ölçümlerinde anlamlı fark bulunmazken (p>0.05), A takım (KG) ile (DEG) arasında ön test ölçümlerinde anlamlı fark bulunmuştur (p0,05), diğer parametrelerde olumlu yönde bir artış gözlemlenmiştir. Tüm düzeltici egzersiz gruplarında (DEG) çeviklik ve mekik koşusu puanlarında istatistiksel ilişki görülmezken (p>0,05), çeviklik ve mekik koşusu puanlarında anlamlı bir artış bulunmuştur. FHT puanlarında ve diğer parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülmüştür. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda düzeltici egzersiz uygulanan sporcuların fonksiyonel hareket puanlarında (FHP) ve atletik performanslarında (AP) gelişim gösterdiği kaydedildi. Kontrol grubu (KG) sporcularının bazı parametrelerindeki istatiksel gelişiminin sebebi antrenman programının içeriğinden kaynaklı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the functional movement analysis and comparison of athletic performances of 8-week corrective exercises applied to football players of different age groups. Material and Method: A total of 40 healthy volunteers aged between 14-30 (U-14 20 male athletes, A-team 20 male athletes aged 18 and above) participated in this study. The study was carried out on Vezirköprü Belediyespor football players in Samsun/Vezirköprü district. Football players are divided into 2 groups homogeneously in their age group category. All groups participated in football training 5 days a week. The study was carried out for a total of 8 weeks. While corrective exercise program (DEP) was applied to both age corrective exercise groups (DEG) for 8 weeks, normal training programs were applied to the control groups (KG). Before and after the study, long jump, agility, balance, speed, shuttle run, push-ups, sit and lie down test, medicine ball throwing, vertical jump, FHT tests were applied. Results: According to the data (U-14), while there was no significant difference between the team control group (KG) and corrective exercise (DEG) in the pre-test measurements (p>0.05), there was a significant difference between the A team (KG) and (DEG) in the pre-test measurements (p). 0.05), a positive increase was observed in other parameters. In all corrective exercise groups (DEG), there was no statistical relationship between agility and shuttle running scores (p>0.05), while a significant increase was found in agility and shuttle running scores. A statistically significant increase was observed in FHT scores and other parameters. Conclusions: As a result of our study, it was noted that the athletes who underwent corrective exercise showed improvement in their functional movement scores (FHP) and athletic performance (AP). The reason for the statistical improvement in some parameters of the control group (KG) athletes is thought to be due to the content of the training program.