Türkiye'de primer glomeruler hastalıkların demografik ve klinik özellikleri
Demographic and clinical characteristics of primary glomerular diseases in Turkey
  1. Tez No: 681057
  2. Yazar: ABDULLAH ŞUMNU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmamız ülkemizde primer glomeruler hastalıkların demografik verilerini ve klinik özelliklerini ortaya koymak, değerlendirmek ve küresel bilgiler çerçevesinde irdelemeyi amaçlamıştır. Gereç ve yöntemler: Türk Nefroloji Derneği 'Glomerulonefrit Çalışma Grubu' tarafından oluşturulan primer glomeruler hastalık veri tabanına Türkiye genelinde 25 merkez Mayıs 2009 - Temmuz 2012 tarihleri arasında veri girişi yapmıştır. Toplam 1274 hastanın demografik ve klinik özellikleri, glomeruler hastalık spesifik tanıları, biyopsi bulguları SPSS tabanına aktarılarak istatistikler yapılmıştır. Bulgular: 1994-2012 tarihleri arasında böbrek biyopsisi yapılmış 1274 hastanın %55'i erkek, %45'i kadındı. Hastaların ortalama yaşı 40.8±14.6 idi. En sık biyopsi endikasyonu nefrotik sendrom iken (%57.8), bunu hızlı ilerleyen glomerulonefritin de dahil olduğu nefritik sendrom (%16.6) ve asemptomatik idrar anomalileri (%10.8) izlemekteydi. Böbrek biyopsilerinin %94'ü nefroloji kliniklerinde geri kalan %6'sı ise radyoloji kliniklerinde yapılmıştı. Böbrek biyopsilerinin değerlendirmesinde ortalama glomerul sayısının 15.4±9.7 olduğu görüldü. Biyopsilerin %88.4'ü immunfloresan mikroskopi ile değerlendirlmişti. Çalışmamıza göre Türkiye'de en sık görülen primer glomeruler hastalık membranöz nefropati (%28.8) iken, bunu %19.3 ile fokal segmental glomeruloskleroz ve %17.2 ile IgA nefropatisi takip etti. Sonuç: Çalışmamız Türkiye'de primer glomeruler hastalıkların epidemiyolojik özelliklerini göz önüne sermiş olup önemli verilerin elde edilmesini sağlamıştır. Özellikle Asya ve Avrupa'daki IgA nefropatisi baskınlığının aksine membranöz nefropati sıklığının daha fazla bulunması, ülkemiz klinisyenlerinin biyopsi endikasyonları konusundaki farklılıklarına bağlı gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to display, assess and to evaluate with the global knowledge, the demographic data and clinical characteristics of patients with primary glomerular disease in our country. Material and methods: All over the country, a total of 25 centers entered data between May 2009 and July 2012 to the database created by 'Glomerulonephritis Study Group' of Turkish Society of Nephrology. The demographic and clinical data, specific diagnosis of glomerular diseases and biopsy findings of 1274 patients were transferred to the SPSS database and analyzed. Results: Among the 1274 patients who had renal biopsy between 1994 and 2012; 55% were male, 45% were female. The mean age of the patients was 40.8±14.6 years. The most common biopsy indication was nephrotic syndrome (57.8%), followed by nephritic syndrome including rapidly progressive glomerulonephritis (16.6%), and asymptomatic urinary abnormalities (10.8%). 94% of renal biopsies were performed in nephrology clinics, while the remaining 6% were performed in radiology clinics. The mean glomerulus count of renal biopsy samples was 15.4±9.7. 88.4% of the biopsy samples were examined by immune fluorescence microscopy. According to our study, the most frequent primary glomerular disease was membranous nephropathy (28.8%) followed by focal segmental glomerulosclerosis (19.3) and IgA nephropathy (17.2%). Conclusion: Our study displayed epidemiologic characteristics of primary glomerular diseases in our country and provided important data. The higher frequency of membranous nephropathy in contrast to the predominance of IgA nephropathy in Asia and Europe seems to be due to differences in the biopsy indications of physicians in our country.