Küresel politik ekonomi ışığında havayolu işletmelerinin stratejik işbirliği kararları: 'THY örneği'
Strategic cooperation decisions of airlines in the light of global political economy: 'THY case'
- Tez No: 681069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde en hızlı gelişim gösteren sektörlerden birisi olan hava taşımacılığı sektörü de çok boyutlu bir kavram olan küreselleşme sürecinden payını almış, zaman içinde büyük değişimler göstermiştir. Havayolu sektöründe faaliyet gösteren işletmeler de sektörün geçirdiği değişimi yaşamışlar artan rekabet unsurları, artan dışa açılma ve küresel bir havayolu olma baskıları ile karşı karşıya gelmekte ve bu etkenlere karşı yeni çözümler geliştirip, yeni yönetim teknikleri ile bu çözümleri hayata geçirmeye çalışmışlardır. Bu bağlamda, söz konusu sürecin havayolu taşımacılığında ve havayolu işletmelerinde yarattığı en önemli değişimler ise, maliyet politikalarının değişimi, işletmelerin toplam kalite yönetimi felsefesini benimsemeleri, işletmelerin iş birliklerine gitmeleri ve işletmelerin düşük maliyetli havayolu kimliğine bürünmek istemeleri olarak karşımıza çıkmıştır. Havayolu işletmelerinde bilhassa Uçak Filo Sigorta Primleri işletme maliyetinin önemli bir unsuru olmaktadır. Bu çalışmada, bu konuyla ilgili olarak ülkemizde yeterli teorik altyapı ve uygulama olmadığı için, uluslararası literatür araştırması ve uygulamaya dayandırılarak bir farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Birincil ve ikincil kaynaklar kullanılmıştır. Tezin uygulama bölümünde ise, bu alanda bilgi sahibi olduğu düşünülen 50 Havayolu çalışanına önceden yapılandırılarak anket yapılmıştır. Anket soruları, literatür ve otorite görüşüne göre oluşturularak değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu çalışmanın, ülkemizde hem sektörel hem de akademik çalışmaların henüz yeterince yapılmadığı havacılık sigortası alanında, gerek akademik gerekse uygulamada önemli katkılar sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The air transportation as one of the fastest growing sectors today, has taken its share from the globalization process which is a multi-dimensional concept, and has shown major changes in the time. Enterprises operating in the airline industry have also experienced those changes in the sector, faced with pressures from increasing competition, from demand to be more active abroad and becoming a global airline and they have tried to develop and implement new solutions for such problems with new management techniques. In this context, the most important effects of this globalization process on airline transportation and airline companies are; the change in costing/pricing policies, the adaptation of the total quality management philosophy in operations, the cooperation and marriages of the companies and the desire of the companies to become alowcost airline. Aircraft Fleet Insurance Premiums is particularly an important element of the operational cost of the airline companies. In this study, since there is a lack of theorethical and practical background in our country so awareness has been tried to be formed based on international literatüre and practice. Primary and secondary sources were used also. In the application section of the thesis, a pre-set questionnaire was conducted with 50 airline employees who are considered to have knowledge in this field. Questionnaire have been evaluated based both on literatüre and expertise opinion. In addition, it is believed that this study will make significant contributions both academically and practically in the field of aviation insurance, about which there have not yet been sufficient academical and sectoral studies in our country.