Hibrit savaş ortamında askeri operasyonların insansızlaştırılması
Unmanned military operations in hybrid warfare environment
- Tez No: 681078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, son zamanlarda sıkça tartışma konusu olan Hibrit Savaşın tanımı ile günümüz ve geleceğin savaşlarında önemi giderek artan insansız sistemler arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu bağlamda konvansiyonel savaş tehdidinin önemini yitirmesiyle asimetrik tehditlerin günümüz savaş ve çatışmalarında odak noktası haline geldiğini ve insan kaybının önlenmesi ayrıca stratejik üstünlük amaçlı insansız araç sistemlerinin kullanım oranının arttığı görülmüştür. Ayrıca sürekli devam eden güç çatışmaları nedeniyle yaşanan kayıplar insansız araçların önemini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda otonom ve kontrol merkezli hava, kara ve deniz üstü ve deniz altı insansız sistemler ve bunların Hibrit savaştaki yeri irdelenmiştir. Araştırma sonucunda; insansız araç sistemleri, gelecekteki savaşların taktik ve stratejik açıdan en önemli unsurlarından biri olacağı ve tam otonom sistemlerdense yarı otom ve uzaktan insanlı kontrol edilen araçların geleceğin ordularında yer alacağı yargısına ulaşılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılarak, kitaplardan, bilimsel nitelik taşıyan makalelerden, devletlerin resmi ulusal güvenlik stratejisi raporlarından, çeşitli kurumların CIA, DARPA, Drone World gibi resmi internet sitelerinden ve güncel çatışma bölgesi takibi yapan internet sitelerinden yararlanılmıştır ve ayrıca ülkelerin ordu güçleri ve envanterlerinde bulunan insansız sistemler ile elde edilen bulgular tarihsel bir yaklaşımla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study examines the relationship between the definition of Hybrid Warfare, which has been a topic of discussion recently, and unmanned systems, which are increasingly important in today and future wars. In this context, as the conventional war threat has lost its importance, it has been observed that asymmetric threats have become the focal point in today's wars and conflicts, and the rate of use of unmanned vehicle systems for strategic superiority has increased. In addition, losses due to ongoing power conflicts reveal the importance of unmanned vehicles. In this direction, autonomous and control-centred air, land and sea and submarine unmanned systems and their place in hybrid warfare were examined. As a result of the research; It has been concluded that unmanned vehicle systems will be one of the most important tactically and strategically important elements of future wars and that semi-automated and remotely manned vehicles rather than fully autonomous systems will be included in the armies of the future. In the study, using qualitative research methods, books, scientific articles, official national security strategy reports of the states, official websites such as CIA, DARPA, Drone World and current conflict zone tracking websites were used and also The findings obtained with the systems are discussed with a historical approach.