Sergei Prokofiev Keman Konçertosu No:2 üzerine çalışma kılavuzu önerisi
Suggestion for a study guide on Sergei Prokofiev Violin Concerto No:2
  1. Tez No: 681135
  2. Yazar: ÖMER FERHAT GÜNERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELEK GÜNERİ GÖKÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Rus bestecilerinden olan Sergei Prokofiev, Neo-Klasisizm akımından etkilenen bestecilerden biri olması ile birlikte, Sovyet Rusya'nın otoriter yapısına uygun oluşturulan doktriner işleyişe kimi zaman sağdık kimi zaman da karşı çıkan bir bestecidir. Eserleri dünya çapında seslendirilen besteci, ülkesinde politbüronun baskılarından kurtulmak için çaba sarf etse de Josef Stalin'in demir yumruğu altında bazı zaman boyun eğmek zorunda kalmıştı. Müziğin özgürce bestelenmesi gerektiğine inanıyordu. Bu çalışmada, keman için Sergei Prokofiev tarafından bestelenmiş“Keman Konçertosu No:2”adlı eserin incelemesi yapılmış, solist partisi üzerinden kesitler ile örneklendirilerek analiz edilmiş ve çalışma önerileri sunulmuştur. Birinci bölümde, konçerto formuna, dönemler içerisindeki gelişimine ve yapısal bütünlüğüne değinilmiş, yapılan araştırma sonucunda edinilen bilgiler özetlenerek bölümün içerisine aktarılmıştır. Neo-Klasisizm akımının genel özellikleri de birinci bölüm içerisine eklenmiştir. İkinci bölümde, bestecinin yaşadığı dönemdeki müzikal anlayışa, Sovyet Rusya'sında gelişen siyasi olaylara, bestecinin yaşamından kesitlere ve eser listesine araştırma sonucunda elde edilen veriler ışığında yer verilmiştir. Sovyet Rusya'nın müziğe bakış açısı üzerine de değerlendirmeler yapılmış ve birinci bölüm içerisine eklenmiştir. Üçüncü bölümde ise Keman Konçertosu No:2'nin solo partisinden yararlanılarak yapılan ufak analizler ve çalışma yöntemleri üzerine kılavuz oluşturulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sergei Prokofiev, one of the Russian composers, was one of the composers who were influenced by the Neo-Classicism movement, and was sometimes a composer and sometimes opposed to the doctrinal process created in accordance with the authoritarian structure of Soviet Russia. The composer, whose works have been performed worldwide, made efforts to get rid of the pressures of the politburo in his country, but he had to submit under the iron fist of Josef Stalin for some time. He believed music should be composed freely. In this study, the work titled“Violin Concerto No: 2”composed by Sergei Prokofiev for the violin has been examined, analyzed by sampling it through the soloist part of the concerto and analyzed. In the first section, the concerto form, its development and structural integrity during the periods are mentioned, and the information obtained as a result of the research is summarized and transferred into the section. Special features of Neo-Clasisizm line added to first part of this study. In the second part, the musical understanding in the period of the composer's life, the political events that developed in Soviet Russia, the sections of the composer's life and the list of works are given in the light of the research data. Evaluations were also made on the perspective of Soviet Russia on music and it was added to the first part. In the third part, it is aimed to create a guideline on the small analyzes and working methods made using the solo part of the Violin Concerto No: 2.