Elektron telefon santralının bilgisayar destekli çalıştırılması
Computer aided operation of electronic telephone centrals
  1. Tez No: 68114
  2. Yazar: METİN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ELEKTRONİK TELEFON SANTRALININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇALIŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Metin ÖZÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1997 ÖZET Günümüzde teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesi, haberleşmede uzay çağım başlatmıştır. Bu gelişmeleri yalandan takip etmeye çalışmakta olan ülkemizde, kasaba, köy ve küçük yerleşim birimlerinde halen küçük tip elektronik telefon santralları kullanılmaktadır. Küçük tip santralların bazıları eski teknoloji ürünü olup bu santralların ya yeni bir teknoloji ürünü olan bir santralla değiştirilmesi yada günümüze uyacak şekilde modernize edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, bilgisayar kullanılarak santralların bakımı uzaktan modem aracılığıyla yapılmaktadır. Quickbasic 7.0 programlama dili kullanılarak geliştirilen bir program yardımı ile santrallara bağlantı sağlanmaktadır. Hazırlanan programın bir bölümü halen Türk Telekomünikasyon A.Ş. Kırsal Alan Merkezi Bakım Servislerinde sağlıklı olarak çalıştırılmaktadır. Anahtar Kelimeler : ASCII Kodlar, RS232, RS422, Elektronik Telefon Santralı, Modem, Seri Veri İletişimi Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6260100 106 Doç. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED OPERATION OF ELECTRONIC TELEPHONE CENTRALS (M. Sc. Thesis) Metin ÖZÇELİK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1997 ABSTRACT The fast development of the technology results in high technological development in communication as well. However, small size telephone exchanges are still used in rural areas which are old technological products. Therefore, these exchanges must be changed with new technological products or they must be modernized. In this work, maintenance of exchanges are achieved remotely by modems. The exchanges are provided by a program which is developed using Quickbasic 7.0. Some parts of this program are used successfully in Türk Telekom A.Ş. Rural Area Central Maintenance Services. Key Words : ASCII Codes, RS232, RS422, Electronic Telephone Central, Modem, Serial Communication of Data 6260100 106 Assoc. Prof. Dr. Çetin ELMAS Science Code Page Number Supervisor