Elektronik bankacılıkta bankaların özen yükümlülüğü
Duty of care of bank in electronic banking
  1. Tez No: 663514
  2. Yazar: SEVİNC NOVRUZOVA NOVRUZOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte bankacılık işlemlerinde de değişimler yaşanmaktadır. İletişim imkânları, bankacılık işlemlerini kolaylaştırmakla kalmamış bazen de bankacılık sektörünün yapısının değişmesini birlikte getirmiştir. Telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık işlemleri günümüzde daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Karşılaştırmalı olarak baktığımızda bir çok ülkelerde faaliyet gösteren bankaların faaliyetlerini internet ortamına taşıdığı ve müşterilerine bankacılık hizmetlerini verdikleri, müşterilerine cep telefonu üzerinden bankacılık işlemlerini yapabilme imkânlarını verdikleri bilinmektedir. Çalışmamızda banka ve müşterilerin aynı anda ve/veya aynı yerde fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin elektronik vasıtalarla ile yaptıkları bankacılık işlemleri olarak ifade edebileceğimiz elektronik bankacılıkta tarafların yükümlülükleri ve sorumlulukları çerçevesinde ağırlıklı olarak bankanın özen yükümlülüğünün incelenmektedir. İnteraktif bankacılıktan elektron paraya doğru ilerlemelerin yaşandığı günümüzde elektronik bankacılıktan kaynaklanan risklerin ve sorumlulukların da ağırlıklı olarak bankalar açısından incelenmesiyle çalışmamız mevcut olan eksikliklerin giderilmesine bir aday olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, changes are experienced in banking transactions. Communication facilities not only facilitated banking transactions, but also brought about a change in the structure of the banking sector. Telephone banking, internet banking, mobile banking are more widely used today. When we look at it comparatively, it is known that banks operating in many countries carry their activities to the internet environment, provide banking services to their customers, and give their customers the opportunity to perform banking transactions via mobile phones. In our study, in electronic banking, which can be defined as banking transactions performed by banks and customers at the same time and / or in the same place without physically confronting them, in electronic banking, the responsibility of the bank is mainly examined within the framework of the obligations and responsibilities of the parties. Our study will be devoted to overcome the existing deficiencies by examining the risks and responsibilities arising from electronic banking mainly from the perspective of banks in today's world of advances from interactive banking to electron money.