Acil servise başvuran covid- 19 tanılı hastalarda maliyet analizi
  1. Tez No: 681159
  2. Yazar: HASAN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ Covid-19 tanılı hastalardan (Polimeraz Zincir Reaksiyonu( PCR) sürüntü testi pozitif olan) evde takip edilen, covid servise yatışı yapılan ve acil kritik yoğun bakıma yatışı yapılan hastalar dahil edildi ve hastalara uygulanan tedaviler(oksijen, mekanik ventilasyon) ve istenen tetkikler (kan gazı, albümin, crp, troponin, prokalsitonin, d-dimer, lenfosit, nötrofil, tomografi), taburculuk durumu(taburcu, servisi yatış, kritik yoğun bakıma yatış) ve hastanın maliyeti hazırlanan çalışma formuna kayıt edildi. Ayrıca servise yatan veya kritik yoğun bakıma yatan hastaların hastanede yattıkları süre ve yatış süresindeki maliyetleri ve klinik sonlanımları( taburcu, servise yatış, yoğun bakıma yatış) da hazırlanan forma kayıt edildi. Elde edilen verilerle taburcu olan, covid servise yatan ve kritik yoğun bakıma yatan hastaların maliyeti belirlenerek sağlık politikalarını belirlemede ve planlamada bilgi birikimine fayda sağlamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma, prospektif ve tek merkezli olarak S.B.Ü. İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvurup COVID-19 tanısı alan hastalarla gerçekleştirilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, vital bulguları, Glaskow Koma Skalası(GKS), özgeçmişleri, hemogram, biyokimya ve kangazı parametreleri ile başvuru maliyetleri kayıt altına alınmıştır. Normal dağılmayan sürekli değişkenlerin ikili grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında kruskal wallis testi kullanılırken; maliyet değişkeni ile diğer ölülebilir değişkenlerin birbiri ile ilişkileri Spearman korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Anlamlı korelasyon bulunan veriler tek değişkenli basit doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Anlamlı çıkan veriler ile çok değişkenli regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. BULGULAR Çalışmaya 86 ayaktan takip edilen, 86 servise yatırılan ve 85 yoğun bakımda takip edilen olmak üzere toplamda 257 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE Patients with a diagnosis of Covid-19 with a positive Polymerase Chain Reaction (PCR) swab test followed at home, hospitalized in the covid service and hospitalized in the emergency critical intensive care unit will be included, and the treatments (oxygen, mechanical ventilation), the requested examinations (blood gas, albumin, crp, troponin, procalcitonin, d-dimer, lymphocyte, neutrophil, tomography), discharge status (discharge, hospitalization, admission to critical intensive care unit) and cost of the patient were recorded in the prepared study form. In addition, the duration of hospitalization and the costs and clinical outcomes (discharge, admission to the service, admission to the intensive care unit) of the patients admitted to the ward or hospitalized in the critical intensive care unit were also recorded in the prepared form. With the data obtained, it is aimed to benefit the knowledge in determining and planning health policies by determining the cost of patients discharged, hospitalized in the covid service and hospitalized in critical intensive care units. MATERIAL AND METHOD This prospective and single-center study was conducted with patients who applied to the emergency department of Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital and were diagnosed with COVID-19. Patients' age, gender, vital signs, Glasgow Coma Scale (GCS), history, hemogram, biochemistry and blood gas parameters and application costs were recorded. While the Mann-Whitney U test was used for pairwise group comparisons of non-normally distributed continuous variables, and the cruskal wallis test was used for comparisons of three or more groups; The relationships between the cost variable and other measurable variables were analyzed with the Spearman correlation test. Significantly correlated data were evaluated with univariate simple linear regression analysis. It was evaluated by multivariate regression analysis with significant data. FINDINGS A total of 257 patients, 86 of whom were followed up outpatients, 86 hospitalized in the ward, and 85 followed in the intensive care unit, were included in the study.