Gebelik haftalarına göre fetal optik kiazmanın en, boy ve alan ölçüm nomogramı
Nomogram of width, length and area measurement of fetal optical chiasma according to weeks of pregnancy
  1. Tez No: 681160
  2. Yazar: AYTAKIN MAHAMMADALIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Optik kiazma (OK), optik sinirlerin önde yaklaşması ve optik yolların arkada ayrılmasıyla oluşan bir komissür olup, fetal nöral aksın değerlendirilmesinde önemli bir yapıdır. Mevcut araştırmamızda da yapısal olarak normal fetüslerde 16-37. gebelik haftaları arasında iki boyutlu (2D) ultrason kullanarak kendi populasyonumuz için eferans aralığını oluşturmak ve bu yapının büyümesini etkileyen malformasyonların varlığında prenatal tanıda kullanılabilecek standart nomogram tablolarının oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmaya, yapısal olarak normal 517 fetüste transabdominal ultrasonografi ile farklı klinik tecrübeye sahip gözlemciler tarafından iki boyutlu optik kiazma en, boy ve alan ölçümleri yapıldı. İki gözlemci arasındaki uyum sınıf içi korelasyon katsayıları (ICC) ve %95 güven aralıkları (GA) kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The optic chiasm (OC) is a commissure formed by the anterior convergence of the optic nerves and the posterior separation of the optic tracts, and is an important structure in the evaluation of the fetal neural axis. In our current study, 16-37 in structurally normal fetuses. In this study, it was aimed to establish the reference range for our population by using two-dimensional (2D) ultrasound between gestational weeks and to create standard nomogram tables that can be used in prenatal diagnosis in the presence of malformations affecting the growth of this structure. In the study, two-dimensional optical chiasm width, height and area measurements were made by observers with different clinical experience by transabdominal ultrasonography in 517 structurally normal fetuses. The agreement between the two observers was evaluated using intraclass correlation coefficients (ICC) and 95% confidence intervals (CI).