Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu nedeni ile lobektomi yapılan hastalarda vats ve torakotominin postoperatif erken dönemde nötrofil lenfosit oranı ile ilişkisi ve bu oranın erken dönemde komplikasyonlara ve uzun dönem nüks ile sağkalıma etkisi
  1. Tez No: 681164
  2. Yazar: BARIŞ GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN CAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) prognozun en önemli belirleyicisi evredir. DSÖ 2015 sınıflamasına göre akciğer kanserinde evreleme TNM ' ye göre yapılmaktadır. Erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde tedavi olarak cerrahi yöntemler tercih edilmektedir.Literatürde preoperatif ve postoperatif nötrofil lenfosit oranının(NLR) akciğer kanserinde prognostik olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızın amacı kliniğimizde erken evre KHDAK nedeni ile opere olan hastalarda insizyon şeklinin nötrofil lenfosit oranı(NLR) değişimine etkisinin değerlendirilmesi ve bu orandaki değişimlerin sağkalım, nüks, metastaz ,mortalite gibi sonuçlara etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2010-2019 yılları arasında KHDAK nedeni ile opere olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Yalnızca erken evre (T1-T2, N0, M0) olan ve en sık karşılaşılan alt tiplerden skuamöz hücreli karsinom ve adenokarsinom tanısı alan olgular çalışmaya dahil edildi.Hastaların preoperatif nötrofil lenfosit oranları,postoperatif 3. veya 5. gün nötrofil lenfosit oranları ile karşılaştırıldı.NLR değişiminin insizyon şekli ile ilişkisi araştırıldı ve bu değişimin postoperatif komplikasyon, nüks, prognoz ve sağkalıma etkisi değerlendirildi. Özellikle kan transfüzyonu yapılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 60,3 ±7,7 olan 201 erkek ve 49 kadın hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif NLR ile nüks durumunun ilişkisi(p=0.016) ;postoperatif NLR ile postoperatif komplikasyon oranı arasındaki ilişki(p=0.042) ; preoperatif NLR ile tümör boyutu arasındaki ilişki(p=0.003); tümör histolojisi ile postoperatif NLR arasındaki ilişki(p=0.011) istatistiksel olarak anlamlı, tümör histolojisi ile preoperatif NLR arasındaki ilişki(p=0.053) ise istatistiksel olarak yakın anlamlı bulunmuştur. Nüks ve metastaz gelişen hastalarda sağkalım olumsuz etkilenmiş ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.(p değerleri sırası ile 0,001 ve 0,000) Sonuç: Çalışmamızın sonuçları göstermiştir ki insizyon şeklinin NLR değişimine etkisi olmasına rağmen bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. İnflamasyon göstergesi kabul edilen ve hem ucuz hem de kolay hesaplanabilir bir oran olan nötrofil lenfosit oranını ; hastaların veya hastalığın bazı özellikleri değiştirebilmektedir. Preoperatif ya da postoperatif dönemdeki NLR nüks , komplikasyon gibi faktörlere etki etmekte ve bu durum hastaların sağkalım özelliklerini değiştirebilmektedir. Literatürde bu konuda geniş hasta serileri ile yapılmış kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Stage is the most important determinant of prognosis in non-small cell lung cancers (NSCLC). Per WHO 2015 classification, staging of lung cancer is done according to TNM. Surgical methods are preferred as treatment in early-stage non-small cell lung cancers. There are studies in the literature showing that preoperative and postoperative neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) is prognostic in lung cancer. Our study aims to evaluate the effect of incision type on the change in the neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) in patients who were operated on for early-stage NSCLC in our clinic and to investigate the effects of changes in this ratio on outcomes such as survival, recurrence, metastasis, and mortality. Material and Method: Patients who were operated for NSCLC in our clinic between 2010 and 2019 were reviewed retrospectively. Only the cases with early-stage (T1-T2, N0, M0) and the cases who were diagnosed as squamous cell carcinoma and adenocarcinoma, which are the most common subtypes, were included in the study. The preoperative neutrophil-lymphocyte ratios of the patients were compared with the neutrophil-lymphocyte ratios on the postoperative 3rd or 5th day. The relationship between NLR change and incision type was investigated and the effect of this change on postoperative complications, recurrence, prognosis, and survival was evaluated. Patients who received a blood transfusion in particular were excluded from the study. Results: Two hundred and one male and 49 female patients with a mean age of 60.3 ± 7.7 years were included in the study. The relationship between preoperative NLR and recurrence status of the patients (p=0.016), the relationship between postoperative NLR and postoperative complication rate (p=0.042), preoperative NLR and tumor size (p=0.003), tumor histology and postoperative NLR (p=0.003) 0.011) were statistically significant, and the relationship between tumor histology and preoperative NLR (p=0.053) was statistically close significant. Survival was adversely affected and statistically significant in patients who developed recurrence and metastasis (p values 0.001 and 0.000, respectively). Conclusion: The results of our study showed that although the incision type affected the NLR change, this was not statistically significant. The neutrophil-lymphocyte ratio, which is accepted as an indicator of inflammation and is both cheap and easy to calculate, can be changed by some characteristics of the patients or the disease. NLR in the preoperative or postoperative period affects factors such as recurrence and complications, and this may change the survival characteristics of the patients. There is a need for comprehensive studies with large patient series on this subject in the literature.