İnfratemporal fossaya orbitozigomatik ve transmandibular yaklaşımın karşılaştırmalı incelenmesi
Comparison of the orbitozygomatic and transmandibular approach to the infratemporal fossa
- Tez No: 681171
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, PROF. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
AMAÇ: İnfratemporal fossa gerek kompleks yapısı gerekse bulunduğu yer itibariyle nöroşirurji pratiğinde az bilinen ve cerrahi olarak ulaşılma gerekliliği az olan bölgelerden biridir. Çalışmamızın amacı infratemporal fossaya cerrahi yaklaşımlar için gerekli nörovasküler anatomiyi basamaklar halinde göstermek ve bu bölge için kullanılan orbitozigomatik (OZ) yaklaşım ve transmandibular (TMY) yaklaşımlar için cerrahi sınırları belirlemektir. OZ yaklaşım ile TMY'nin birbirine göre avantaj ve dezavantajlarını anatomik veriler ışığında değerlendirmek bu çalışmanın diğer bir amacıdır. GEREÇ ve YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Mikroendonöroşirurji ve Nöroanatomi Laboratuvarı'nda 3 adet silikon enjeksiyonlu kadavra kafasında (6 taraf) OZ yaklaşım ile TMY uygulanarak infratemporal fossaya ulaşılmış; her bir yaklaşım için cerrahi görüş alanına giren sınırlar belirlenerek, cerrahi basamakları etkileyen nörovasküler yapılar ve ulaşılabilinen bölgeler karşılaştırılmıştır. Cerrahi yaklaşımların her aşaması 3 boyutlu olarak görüntülenmiştir. BULGULAR: OZ yaklaşım ile, zigomatik arkus alınarak anterior infratemporal fossaya (İTF) ulaşım sağlandı. TMY ile anterior İTF'nin özellikle lateraline daha iyi bir cerrahi görüş alanı elde edildi. TMY aynı zamanda orta İTF'ye de yeterli cerrahi ulaşımı sağlamaktaydı. SONUÇ: OZ yaklaşım ve TMY, infratemporal fossa cerrahisinde kullanılabilinen cerrahi yaklaşımlardan olup, anterior İTF'nin özellikle medial kısmına erişim için OZ yaklaşım geniş görüş açısı sağlarken; orta İTF de çevre yapılara hakimiyet göz önünde bulundurulduğunda TMY öne çıkmaktadır. Her iki yaklaşımın posterior İTF'de görüş açısı ve etkinliği oldukça zayıftır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The infratemporal fossa (ITF) is one of the areas that are difficult to access surgically, due to its complex structure and location. Orbitozygomatic (OZ) and transmandibular (TM) approaches are among the surgical approaches used to reach this region. The aim of our study was to determine the surgical exposure gained along the infratemporal fossa via OZ and TM approaches by showing the required surgical anatomy. Step-by-step dissections for each approach was carried out to evaluate the advantages and disadvantages in the light of the anatomical data. MATERIAL and METHODS: The ITF was accessed via the OZ and TM approaches and the exposures within the surgical field of view were determined for each approach. The accessible areas were compared by dividing the ITF along an antero-posterior perspective. RESULTS: Access to the anterior ITF was sufficiently achieved with an OZ approach. With the transmandibular approach, access to the lateral part of the anterior ITF was provided, as well as the middle part of the ITF. CONCLUSION: The orbitozygomatic and transmandibular approaches are surgical techniques that can be used during surgeries towards the infratemporal fossa. The orbitozygomatic approach along the middle fossa floor provides a wide view angle for access to the medial part of the anterior ITF. Considering the dominance of the neurovascular structures in the middle ITF, transmandibular exposure offers a better angle of view with a greater area of exposure. The viewing angle and effectiveness of both approaches in the posterior ITF are very poor.